Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Arama Motoru Pazarlaması

Arama motoru pazarlaması (SEM), arama motoru sonuç sayfalarında bir web sitesinin görünürlüğünü artırmak için kullanılan dijital pazarlama stratejisidir. Arama motoru pazarlaması, alternatif olarak ücretli arama veya tıklama başına ödeme (PPC) olarak da adlandırılır.

ARAMA MOTORU PAZARLAMASI (SEM) NEDEN ÖNEMLİDİR?
Arama motoru pazarlaması, çevrimiçi ürünler için araştırma yapan ve alışveriş yapan tüketicilerin sayısının artmasıyla bir şirketin erişimini artırmak için önemli bir strateji haline geldi. Aslında, bir web sitesine yeni gelen ziyaretçilerin çoğu bunu arama motorunda bir sorgu gerçekleştirerek bulmaktadır.
Arama motoru pazarlamacılığında, reklamverenler yalnızca ziyaretçilerle sonuçlanan gösterimler için ödeme yaparlar, bu da bir şirketin pazarlaması için etkili bir yol olmasını sağlar. Tüketiciler, ticari nitelikteki bilgileri bulma niyetiyle arama yaptıkları için pazarlama mesajları almak ve potansiyel müşteriler olarak kabul edilmek için bir işaret veriler.
Dijital reklamcılığın çoğunun aksine, arama motoru pazarlaması müdahaleci değildir ve görevlerini aksatmaz.

SEM NASIL ÇALIŞIR?
Arama motorları, konum ve diğer mevcut bilgiler de dahil olmak üzere en uygun sonuçların her aramada görülmesini sağlamak için karmaşık algoritmalar kullanır. Ücretli arama reklamlarında sponsorlu reklamlar, organik sonuçlardan daha fazla görünmek ve ön plana çıkmak için arama motoru sonuç sayfalarının üstünde veya yanında bulunur. Diyelim ki, çevrimiçi bir ürün veya hizmet arayan bir müşterisiniz. Bir arama motoruna gidip arama terimlerinizi (anahtar kelimeler olarak da bilinir) yazarsınız.
Arama sonuçları sayfanızda, aramanızdaki anahtar kelimelerle eşleşen çeşitli şirket reklamları bulabilirsiniz. Bu reklamlar, anahtar kelimelerinizle eşleşen diğer arama listelerinin yanı sıra, sayfadaki önemli yerlerde görünür. Böylelikle bunları tıklamanız ihtimaliniz daha yüksektir.

Şimdi, SEM’in nasıl çalıştığına bir göz atalım;
SEM ağı içinde bir kampanya hazırlarken, pazarlamacının aşağıdakileri yapması gerekir;
Web siteleri veya ürünleriyle ilgili bir anahtar kelime kümesi seçin.
İçinde görüntülenecek bir konum seçin.
Arama sonuçlarında görüntülenecek metin tabanlı bir reklam oluşturun.
Reklamlardaki her tıklama için düşünülen bir fiyat teklifi verin

43 View