Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Başarılı Bir Online Yarışmanın Kuralları

Markanızla ilgili trafiği geliştirmenin en iyi yollarından biri, sosyal medya kanalları aracılığıyla bir yarışma oluşturmaktır. Yarışmalar sadece markanızı tercih eden tüketicileri meşgul etmekle kalmaz, aynı zamanda işinizi daha iyi yapabilmeniz için kullanabileceğiniz müşteri bilgisi, tercihleri ve geri bildirim hazinesiyle dolmanızı sağlar. Ve en önemlisi, bir online yarışma başlatmak çok ucuz olabilir. Bununla birlikte, online yarışmalarda daha dikkatli olmak gerektiği de bir gerçektir. Online yarışmalarda insanların gerçekten istediği bir ödül vermeniz gerekir. Bu, standart bir ürün veya hediye kartı ya da kazanan ile bir video yayınlama gibi “şöhret” ödülü olabilir. Dahası, yarışmanın kendisinin eğlenceli ve kolay olması gerekiyor.

Sosyal bir yarışmayı başlatmak ve yönetmek için takip edebileceğiniz gerçek stratejiyi bu yazıda bulabilirsiniz.

PAZARLAMA HEDEFİNİZİ BELİRLEYİN

Başlattığınız her yarışma belirli bir pazarlama hedefine uygun olmalıdır. Yeni bir ürün veya hizmet hakkında farkındalık yaratmak ister misiniz? O halde yeni müşterilerinizi şirketinizin sosyal paylaşım kanallarını kullanmaya teşvik edin. Bir yarışma başlatmanın geçerli birçok nedeni var, ancak neyi başarmak istediğinizi önceden bilmek önemlidir. Bu hedef, yarışma stratejinizi belirleyecektir.

YARATICILIK

İşte en eğlenceli kısmı da yarışmanızı yaratmaktır. Bu durumda hayallerinizin sınırı yoktur.  En iyi ‘kişisel deneyim hikayelerini’ ödüllendiren, kullanıcı tarafından oluşturulan bir içerik yarışması veya ürün/hizmetinizle ilgili bir fotoğraf yarışması düzenleyebilirsiniz.

SOSYAL MEDYA KANALLARINI KULLANIN

Online yarışmaların en iyi yanı, onları viral hale getirmenin, katılımı teşvik etmenin ve onları sosyal pazarlama faaliyetlerinize bağlamanın ne kadar kolay olduğudur. Yarışmanızı Facebook, Twitter, şirket blogunuz ve diğer tüm sosyal kanallarla ve ayrıca e-posta gibi geleneksel pazarlama kanallarıyla da mutlaka tanıtın.

YARIŞMA UZUN SÜRMEMELİ

Herkes bir kazanan olmasını sever, bu nedenle yarışmanın çok uzun sürmesine izin vermeyin. Tipik bir online yarışma dört hafta sürer – tabii ki daha karmaşıksa daha uzun sürebilir. Kazanan seçildiğinde, kazananı duyurmak için bir PR çalışması yapın.

40 View