Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Bir blogu başarılı yapan unsurlar nelerdir?

Son zamanlarda özellikle online pazarlama bloglarında bir artış oldu. Diğer yandan başarılı bloglar markalarla iş birliği yürütmeye başladılar. Başarılı bir blogun sırrı tek değildir. Birçok etkenin bir araya gelmesiyle başarılı bir blog sahibi olabilirsiniz. Sadece içeriklerinizin özgün olması veya tasarımınızın başarılı olması bir blogu başarılı yapan unsurlar değildir. Hepsinin bir bütün içinde ahenkli olması şarttır. Bu konuda yardımcı olabileceğini düşündüğümüz unsurları aşağıda paylaşmayı uygun bulduk.

URL

Blogunuzun URL’si anlaşılır ve akılda kalıcı olmalıdır. URL seçerken kısa olmasına özen göstermenizi öneririz. Çünkü uzun bir ismin hatırlanması zaman alacaktır. Bu noktada kısa bir URL işinizi kolaylaştırabilir. İnsanlar blogunuzu paylaşmak istedikleri zaman etrafındaki insanlara web sitenizin adresini kolaylıkla verebilmelidir.

BLOG İSMİ

Blogunuza benzersiz bir isim bulmanız başarılı olmanın ilk kuralıdır. Aynı zamanda blog ismiyle uyumlu olacak bir logo da şarttır. İnternet kullanıcıları yaratıcılığı sever. Bu nedenle olabildiğince yaratıcı olun ve blogunuzun ismini bu şekilde seçin. Eğer markanız için bir blog açacaksanız blogunuzun ismi elbette markanızın ismi olacaktır. Ancak diğer durumlarda yaratıcı olmak önemlidir. Unutmayın blog isminiz SEO için de çok önemlidir.

TASARIM

Blog tasarımı çok önemli bir noktadır. İçeriklerinizi ne kadar kaliteli olursa olsun blog tasarımınız göze hitap etmiyorsa başarıyı yakalamanız mümkün değildir. İnsanların dakikalarını geçireceği sayfanız için başarılı bir tasarım bulmanız önemlidir. Tasarımınızı seçerken fikrine güvendiğiniz insanlardan yardım edebilir arasında kaldığınız tasarımları göstererek fikir alabilirsiniz.

İÇERİK

Hedef kitlenizi etkileyecek içerikler oluşturmanız blogunuzun başarılı olması için en önemli etkenlerden biridir. Diğer yandan haftanın günlerini bazı ipuçları için ayırabilirsiniz. Böylelikle hedef kitlenizi sürekli canlı tutmuş olursunuz. Eğer bir moda bloguysanız Cuma günlerini stil önerileri için ayırabilir, o gün stil önerilerine dair bir blog yazısı paylaşabilirsiniz. Bu sayede hedef kitleniz Cuma günü blogunuza girdiğinde ne bulacağını bilir.

SOSYAL ETKİLEŞİM

Blog içeriklerinizi hedef kitlenize ulaşmak için kullanırken sosyal medyada aktif olmayı da unutmamalısınız. Hedef kitlenize duyurular yapmak ve blogunuza daha fazla trafik çekebilmek için sosyal medyanın önemi büyüktür. Blogunuza ait bir sosyal medya hesabı oluşturarak web sitenizde bu mecralara yönlendirme sağlayabilirsiniz.

48 View