Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Blog İle Okuyucu İletişimi

Blogunuzda yayınladığınız içerikler okuyucularınızın çoğunluğunun anlayabildiği bir dilde mi? Çünkü aksini yapan birçok blogger var. Blogunuzda içeriklerinizi kendiniz için yayınlasanız bile bunun halka açık bir platform olduğunu unutmamalı ve okuyucuların anlayabileceği bir dilde yazılarınızı oluşturmalısınız. Bu sayede okuyucularınızla iletişiminiz artacak ve iyi okuyucular kazanacaksınız.

Sözcüklerin arkasındaki anlamı değerlendirmek için ses tonunu, hareketleri ve yüz ifadelerini kullanırız. Birinin alaycı biri olup olmadığını veya ilgisiz olup olmadığını anlayabiliriz. Ancak elindeki tek iletişim aracı yazılı kelimeyse ekstra bir görevin olduğunu  öğrenmek zorundasın. Yazarlar, blog okuyucuları ile net bir şekilde iletişim kurmayı öğrenmelidir.

Kısaltmaları Açıklayın

Blogunuz ne hakkında olursa olsun yazıda kullandığınız kısaltmaların aslında ne anlama geldiğini parantez içinde o kısaltmayı ilk kullandığınız anda okuyucularınızla paylaşmalısınız. Yeni bir şeyler öğrenmek isteyen bir okuyucunuzun blogunuza bağlanması ve sizinle iletişim kurması için bu şarttır. Kimse anlayamadığı bir şeyi öğrenemez. Eğer içeriğiniz SEO ile alakalıysa SEO kelimesinin geçtiği ilk anda parantez içinde -Search Engine Optimization-  açıklamasını kullanmalısınız.

Okuyucularınıza Kendilerini Kötü Hissettirmeyin

Kısaltmaları tanımlamanın öneminden bahsediyorum, çünkü okuyucular bunun yapılmadığı durumlarda kendilerini kötü ve aptal hissedebilmektedir.  Blog okuyucularının, arka plan bilgisine sahip olduklarını varsayarak aptal hissetmelerini sağlayabiliriz. Oysa herkes içeriğinizin konusunu bilmek zorunda değildir.

Aşırı İletişim Kurmaktan Vazgeçin

Bazılarımız için, iletişim kuramamak korkusu aşırı iletişim kurmamıza neden oluyor.  Aşırı açıklama her zaman gerekli değildir. Okuyucularınızla iletişim kurmanız önemlidir. Ancak daha ileriye gidip onlarla yorumlarda sohbet etmemelisiniz. Bunun yerine mail üzerinden konuşmak içeriklerinizin altının daha profesyonel görünmesini sağlayacaktır.

Okuyucularınızın Fikrini Alın

Okuyucularınızla çok fazla iletişim kurmamanız gerekse de onların fikirlerini alarak iletişim bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Aynı zamanda blogunuza ait sosyal medya hesaplarıyla da bu iletişimin büyümesine neden olabilirsiniz.

50 View