Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Blog Nedir? Blog Programları ve Blogların Ticari Potansiyeli

Bir blog, birçok şey olabilir. Çevrimiçi bir günlük, haber veya eğlence için bir site, potansiyel tüketicilerden veya müşterilerden geri bildirim almak için yenilikçi bir yol… Kısacası, bireysel blog yazarının daha geniş bir kitleyle iletişim kurmayı istediği her şey olabilir. Ancak, bir blogu geleneksel bir web sitesinden farklı yapan nedir? Geleneksel bir web sitesi, okuyucuya bilgi sunmayı amaçlarken, bir blog aslında bu bilgilerle ilgili çevrimiçi bir sohbettir.

Tamamıyla teknik terimlerle bir blog, genellikle ters kronolojik sırayla düzenlenmiş “en son yayın” sayfasının en üstünde yer alan “içerikler” listesinden oluşur ve okuyucuların yayına “yorumlar” ekleyerek geribildirim sağlamalarına izin verir. Diğer okuyucular orijinal postaya veya diğer okuyucular tarafından yapılan yorumlara geribildirim sağlayabilir.

Blog programları denildiği zaman ise karşımıza şu programlar çıkmaktadır;

WordPress: Ücretsiz bir program olan WordPress en popüler blog programları arasında bulunmaktadır. Kişiselleştirme seçeneği sunan ve kullanımı kolay olan WordPress, yeni başlayanlar için idealdir.

Blogger: Blogger , en eski blog uygulamaları platformlarından biridir. Şu anda Google tarafından işletilmektedir, bu nedenle kaydolmanız gereken tek şey standart Google hesabınızdır. Blogger, WordPress’e benzer şekilde, yalnızca içerik oluşturmaya odaklanmanıza izin verir ve ücretsizdir.

Tumblr: Tumblr , özellikle mikro bloglar, alıntılar, resimler, videolar ve animasyonlu GIF’ler gibi kısa biçimli içeriği yayınlamak isteyen blogcular için özel olarak optimize edilmiş harika bir blog yazarlığı platformudur.

Medium: Medium, son birkaç yıldır popülerlik kazanmaya başladı. Kısacası, hepsi aynı görüşlü site tasarımını kullanarak çeşitli konulardaki düşüncelerini ve hikayelerini paylaşan bir yazar ve blog yazarı topluluğudur.

Ghost: Ghost WordPress programının daha basit bir versiyonudur.

Blog kendi hayatınızda yaşadığınız anları kaydedebileceğiniz bir platform olabileceği gibi size para da kazandırabilir. Günümüzde insanlar bir şeyi almadan önce mutlaka yorumlarını okuyor ve bu yorumlarda ürünleri gerçekten denemiş olan kişilere güveniyor. Artık bloggerlar özellikle makyaj konusunda çok fazla okuyucuya sahiptir ve siteleri üzerinden para kazanmaktadır. Okuyucusu fazla olan yazarların reklam tıklamalarından aldıkları paranın haricinde markalarla anlaşma yaparak da para kazandıkları olmaktadır.

43 View