Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

CRM ve Dijital Pazarlama Otomasyonu Arasındaki Fark Nedir?

CRM ve dijital pazarlama otomasyonu arasındaki farkları belirlemek için öncelikle ikisinin de tanımlarını doğru bir şekilde yapmak gerekmekte. Dijital pazarlama otomasyonu pazarlama görevlerini ve süreçlerini yürütmek, yönetmek ve otomatikleştirmek için yazılım ve web tabanlı servislerin kullanılması durumuna denmektedir. Dijital pazarlama otomasyonu elle tutulmuş ve tekrarlayan pazarlama süreçlerini yerinde yazılım ve performansa yönelik uygulamalarla değiştirmektedir. CRM ise müşteri ilişkileri yönetimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Müşteriyi tanımak, ihtiyacını anlamak ve ona uygun hizmet/ürün geliştirmek için kullanılmaktadır.

Aslında belki de çoğu kişi CRM ve dijital pazarlama otomasyonunun aynı işleve sahip olduğunu düşünüyor olabilir. Bu konuda kimseyi suçlayamayız. Ancak CRM ve dijital pazarlama otomasyonu ortak alanlarda birleşseler de birbirlerinden farklı konumdadırlar. Öncelikle her ikisinin de ortak noktalarını paylaşalım.

Her ikisi de manuel işlemleri otomatikleştirerek zamandan ve maliyetten tasarruf sağlar.

Her ikisi de müşteri bilgilerini ve tercihlerini kaydederek korur.

Her ikisinin de artan satış odaklı hedefleri var.

CRM VS DİJİTAL PAZARLAMA OTOMASYONU

CRM ve dijital pazarlama otomasyonu arasındaki en büyük fark hedeftir. CRM yazılımı satış odaklıyken, dijital pazarlama otomasyonu yazılımı pazarlama odaklıdır. Diğer yandan CRM satışları kolaylaştırma amacı için kullanılırken dijital pazarlama otomasyonu pazarlamayı kolaylaştırmak için tercih edilmektedir. CRM ile bireysel müşteri etkileşimleri takip edilebilmektedir. Dijital pazarlama otomasyonunda ise pazarlama kampanyalarının etkinliğini takip etme olanağı vardır. CRM ile satış ekibi ve müşteriler arasındaki telefon/e-posta etkileşimleri takip edilebilirken, dijital pazarlama otomasyonuyla pazarlamaya dair her bir parça (e-posta, metin, sosyal medya) takip edilebilmektedir.

CRM ve dijital pazarlama otomasyonunu birbirinden ayıran en önemli nokta ise CRM’nin bireysel müşterilere hitap ederken, dijital pazarlama otomasyonunun kitle iletişimlerini takip etmesidir. Bu da beraberinde CRM yazılımının küçük grupları hedef kitle olarak belirlediğini, dijital apzarlama otomasyonunun ise bölümlere ayrılmış grupları hedef kitle olarak belirlediği gerçeğini doğuruyor.

Her ikisinin de kendisine has özelliği olsa da dijital pazarlama otomasyonu ve CRM senkronize bir şekilde yürütülebilir.

46 View