Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Dijital Pazarlama Otomasyonu Nedir-Ne İşe Yarar?

Son yıllarda sadece büyük ölçekli markaların değil, küçük ve orta ölçekli markaların da kullanmaya başladığı dijital pazarlama otomasyonu size çok uzak olabilir. Ancak dijital pazarlama otomasyonu ile alakalı detaylı bilgi vereceğimiz bu rehber yazımızı okumadan geçmemenizi öneririz.

DİJİTAL PAZARLAMA OTOMASYONU NEDİR?

Dijital pazarlama otomasyonunu birden faklı şekilde anlatmak mümkün olsa da kısa şekliyle şirketinizin pazarlama görevlerini ve iş akışını düzene sokmanıza, otomatikleştirmenize ve ölçmenize olanak tanıyan bir teknoloji kategorisi anlamına gelmektedir. Böylece operasyonel verimliliği ve gelirinizi hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz. Dijital pazarlama otomasyonu birçok modern pazarlama sürecinde ve her tür işletme için kullanılabilir niteliktedir.

DİJİTAL PAZARLAMA OTOMASYONU NE İŞE YARAR?

Pazarlama şüphesiz markadan müşteriye doğru oluşan ilişkinin can damarıdır. Bir şirket büyümeye başlarken potansiyel müşteriler ile bire bir ilişki kurmak ise mümkün değildir. Bu durumda bir pazarlama uzmanı ile anlaşmanız gerekebilir. Ancak çok daha büyüdüğünüzde artık pazarlama için excel veya world dokümanları kontrol edilemez hale gelecektir. İşte bu noktada dijital pazarlama otomasyonu tüm her şeyi bir araya toplamak için sizi bekliyor olacak.

Dijital pazarlama otomasyonunun e-posta pazarlaması ile aynı şey olduğunu düşünenler olabilir elbette. Ancak e-posta pazarlamasının dijital pazarlama otomasyonunun sadece bir bileşeni olduğunu atlamamak gerekir. Yine de aynı şey değillerdir. Dijital pazarlama otomasyonu farklı müşterileri kazanma ve saklama kanallarını şirketiniz için birleştirir. Böylelikle her şeyi tek bir yerden kontrol etme konforuna ulaşmış olursunuz.

Dijital pazarlama otomasyonu sosyal medya, e-posta pazarlaması ve içerik pazarlaması gibi birden fazla kanalı birbirine bağlamaktadır. Bu anlamda dijital pazarlama otomasyonunun temel hedeflerinden biri doğrudan satışın ötesinde uzun vadeli beklentileri de beslemektir. Aynız amanda kişiselleştirilmiş ve bire bir iletişimin hedeflendiği mesajlar göndermeyi de kolaylaştıran dijital pazarlama otomasyonu bir nevi iletişimi güçlendirmektedir.

Son olarak dijital pazarlama otomasyonunun sadece bir yazılım olmadığını anlamanız gerektiğini de belirtelim

201 View