Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Dijital Pazarlama Otomasyonu Seçimi Öncesinde Sorulması Gerekenler

Teknolojinin yetkili olduğu dünyamızda yazılımları doğru kullanmak için onlarla alakalı bilgileri doğru algılamak çok önemlidir. Son zamanlarda popüler olmaya devam eden dijital pazarlama otomasyonu artık her ölçekteki işletmeye hitap ediyor ve başarıyı getiriyor. Ancak dijital pazarlama otomasyonunu pazarlama devi olarak görmek yanlış olacaktır. Eğer bir planınız yoksa dijital pazarlama otomasyonu size yol gösteremez.

Dijital pazarlama otomasyonu satın alma süreci doğru düşünülmesi gereken bir süreçtir. Son olarak yapılan araştırmalara göre bir sistem satın alan pazarlamacıların %70’lik kısmı mutsuz ve çok küçük bir kısmı yazılımlardan memnun kaldı. Bu nedenle eğer endüstri trendlerini takip ediyor ve dijital pazarlama otomasyonuna yatırım yapmayı planlıyorsanız doğru soruları sorarak %70’lik dilimin dışında kalabilirsiniz. İşte dijital pazarlama otomasyonu seçimi öncesinde sormanız gereken en önemli sorular;

Veritabanımızı büyütmemize nasıl yardımcı olabilirsiniz?

e-posta listelerinin %23’ü her sene dolmakta. Başlamak için büyük bir listeniz olsa bile bu listeyi büyütmeye devam etmek kritik değerde önem taşımaktadır. Dijital pazarlama otomasyonunun içerik oluşturma, SEO, bloglama ve sosyal medya araçlarıyla oluşturduğunuz hedef kitlenizle oluşturduğunuz veritabanınızı büyütmeye nasıl yardımcı olacağını öğrenmeyi ihmal etmemelisiniz.

CRM entegrasyon süreci nedir?

CRM entegrasyonu pazarlama, satış ve satış sürecini destekleme açısından son derece önemlidir. İki sistem arasında çift yönlü bir senkronizasyon istiyorsanız, CRM’nizi entegre etmek için neyin gerekli olduğunu sormanız lazım. Dijital pazarlama otomasyonu seçiminizin size ne kadar yardım sunduğunu da bu sayede inceleyebilirsiniz.

Pazarlamanın etkililiğini ölçmek ve hızlı bir şekilde bununla hareket etmek ne kadar kolay?

Seçeceğiniz dijital pazarlama otomasyonu platformunun raporlama yeteneklerini anlamak, pazarlama harcamaları hakkında veri odaklı kararlar alabilmek ve uygulanabilirlik sonuçlarını göstermenizi sağlamak için anahtardır. Aynı zamanda gerçek zamanlı bir cevap almak da çok önemlidir. Pazarlama kampanyalarınızın etkilerini içeren raporların size ne şekilde ve hangi aralıklarda sunulacağını sormayı da unutmamalısınız. Dikkatinizi çekeriz, pazarlama kampanyalarınızın verileri bir sonraki planınız için ilk adımda ne yapmanız gerektiğiyle alakalı ipucu verecektir.

54 View