Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Dijital Pazarlama Otomasyonuna Yatırım Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Dijital pazarlama otomasyonu son yıllarda popülerleşti ve artık birçok şirket pazarlama için dijital pazarlama otomasyonuna geçiş yapmakta. Ancak, giderek daha fazla şirket, dijital pazarlama otomasyonunu uygun bir şekilde kullanmaya hazırlanmadan aceleyle geçiş yapmak istiyor. Bu sonrasında yanlış kararlara ve başarısızlığa neden olabileceği için şirketlerin dijital pazarlama otomasyonuna yatırım yapmadan önce bazı şeyleri kontrol etmeleri şarttır.

İçerik Oluşturma

İçerik, günümüz pazarlama dünyasında yeni para birimidir. Gelen pazarlama taktiklerinde büyüme dijital içeriğin de büyümesine neden olmuştur. Sorun şu ki, tüm içerikler eşit yaratılmış değil. Dijital  pazarlama otomasyonu ile ilgili yaygın bir şikayet, araçların yüksek miktarda kaliteli içerik talep etmesidir. Dijital pazarlama otomasyonu araçlarının etkin bir şekilde çalışması için içerik talebinde bulunmaktan ve kuruluşunuzun yeni kaynaklar için bütçelemesi veya içerik oluşturmak için mevcut kaynaklarla zaman ayırması gerektiği konusunda hata yapmayın.

Planlama

Çoğu şirket dijital pazarlama otomasyonuna geçiş yapınca pazarlama namına herhangi bir ek durumun gerekmeyeceğini düşünür ve bu nedenle de acele eder. Ancak dijital pazarlama otomasyonu öncesinde mutlaka veritabanı temizlenmeli, ileriye yönelik planlar yapılmalı ve hedefler belirlenmelidir. Aksi halde dijital pazarlama otomasyonunun pazarlama açısından sihir yapması ve istediğiniz yerde bulunmanızı sağlaması mümkün değildir. Ancak doğru bir planlamayla başarı gelecektir.

Yıllardır birçok pazarlamacı, dijital pazarlama otomasyonundan korkuyordu ve bu nedenle de yatırımları ertelemeye karar verdiler. Bu bir saçmalık değil. Ne yazık ki, dijital pazarlama otomasyonunu ilk benimseyenlerine, müşterinin satın alma deneyimini dönüştürmek ve sektördeki kaliteyi yükseltmek amacıyla bu teknolojiyi kullandıkları için rekabet avantajı sağlanmıştı. Şimdi yakalamak için bir adım atmanızın zamanı geldi ve bu sürecin ertelenmesinin önemli bir etkisi olabilir. Başarılı olmak için pazarlamaya dair her şeyi elle yapamazsınız. Dijital pazarlama otomasyonu gibi bir araç gereklidir.

41 View