Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Dijital Pazarlama Otomasyonunda Kaçınılması Gereken Hatalar

Dijital pazarlama otomasyonu, işletmelerin dijital pazarlama yöntemlerini değiştiren inanılmaz güçlü bir teknolojidir. Tekrarlayan satış ve pazarlama süreçlerini otomatikleştirerek, genel giderleri azaltarak pazarlama verimliliğini artırır. Her büyüklükteki şirket, pazarlama otomasyonundan faydalanabilir ve marka oluşturma çabalarını hızlandırabilir.

Dijital pazarlama otomasyonunu kullanan şirketlerin çok azının istenen sonuçları elde ettiklerini belirtmek gerekir. Çoğu, pazarlama kampanyalarını bozan bazı yaygın hatalar yapıyor. Firmanız için dijital pazarlama otomasyonunu kullanmayı planlıyorsanız, başarı şansınızı artırmak için bu hataları yapmaktan kaçının;

Müşteri Verilerinizin Kalitesi

Veriler, dijital pazarlama otomasyonunun özüdür. Düşük kaliteli veri, sağlam pazarlama stratejisine ve etkin uygulanmasına bakılmaksızın kötü sonuç verir. E-posta adreslerinin yaklaşık %25’i her sene geçerliliğini yitirir. Yani, 10.000 e-posta kimliği içeren bir veritabanı,iki yıl içinde yalnızca 5625 doğru kimlik sahibine sahip olacak demektir. Etkin olmayan e-posta kimlikleri ayrıca, e-posta sunucusunun itibarını engelleyen durumlara neden olur.

Veritabanını periyodik olarak temizlemek için bir mekanizma koymalısınız. Böyle bir mekanizmanın yokluğunda dijital pazarlama otomasyonundaki yatırım getirisini haklı çıkaramayacaksınız.

Düşük Kaliteli İçerik

Dijital pazarlama otomasyonu tek başına çalışmaz. Müşteri katılımını artıran yüksek kaliteli içerik üretmeniz gerekir. Dijital pazarlama otomasyonunun başarılı olabilmesi için müşteri memnuniyeti şarttır. Eğer kaliteli bir içerik üretmeye düzenli olarak çaba harcamadan dijital pazarlama otomasyonuna dikkat verirseniz, tam bir felakete neden olabilir.

E-postaya Aşırı Bağımlılık

Dijital pazarlama otomasyonu, e-posta pazarlamacılığının otomasyonu ile başladı. Bununla birlikte, mevcut formda, yazılım hemen hemen tüm dijital kanalları içermektedir. Dijital pazarlama otomasyonunu benimsemesine rağmen, çoğunlukla e-postalar üretiyorsanız, tüm pazarlama stratejisini yeniden düşünmenin zamanı geldi demektir. Müşterilere hedeflerine ulaşmada kesintisiz bir deneyim sağlamak için sosyal medya, arama motorları ve web siteleri gibi diğer medyalarından da yararlanın. E-postaya aşırı bağımlılık da müşterilerin firmanızdan rahatsız olmasına neden olabilir.

24 View