Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Dijital pazarlama planı nasıl yapılır?

Dijital pazarlama planı markaların mutlaka değerlendirmesi gereken bir durumdur. Dijital pazarlama planı oluştururken bazı faktörlere dikkat edilmesi ve planlamanın buna göre gerçekleşmesi gerekmektedir. Yapılan araştırmalara göre 2018’de görsel içerik yine diğerlerinin önüne geçecek gibi duruyor. Ancak görsel içeriği takip eden bir diğer durum ise video içerikler. Pazarlamacılara göre görsel pazarlama markalar için en iyi araç olarak görülmekte. Diğer yandan sosyal medyada pazarlama yaparken büyük bir çoğunluk görsel medya kullanmayı tercih ediyor. Konuyla alakalı son bilgi ise insanların bir bilgiyi öğrendiklerinden günler sonra çok az bir kısmını hatırlamaları, ancak bu bilgi görsel bir içerik ile birleştirilirse büyük bir çoğunluğunun hatırlanmaları olacak. Yani, demek istiyoruz ki markaların dijital pazarlama öncesinde istatistikleri takip etmeleri pazarlama konusunda yardımcı olacaktır.

Sosyal medya pazarlama açısından son derece etkili bir mecra haline geldi. Eğer dijital pazarlama stratejinizi doğru oluşturursanız sosyal medyanın pazarlama çalışmalarınızda çok önemli bir yeri olduğunu göreceksiniz. Dijital pazarlama planını oluştururken farklı stratejileri denemek yerine markanızın karakterine uygun bir plan hazırlamanız uygun olacaktır. Özgünlük pazarlama stratejisinde de son derece önemli bir yere sahiptir. Her anlamda özgün olmak, diğerlerinden ayrılmak ve hedefin ta olarak belirlenmesi dijital pazarlama planında etkili olacaktır. Her türlü pazarlama stratejisinde olduğu gibi dijital pazarlama planında da kilit konu Müşteri Edinme Maliyetinin (CAC) düşük tutulmasıdır. Dijital pazarlama planında yeni fırsatlarıyla sosyal medyadan etkin şekilde faydalanmak maliyeti azaltacak, beraberinde hedef kitlenin belirlenmesi ve her şeyin ölçülebilmesi nedeniyle de başarıyı arttıracaktır.

Dijital pazarlama planında mutlaka mevcut durumun belirlenmesi gereklidir. Şuan nerede olduğunuzu, ne yapmak istediğinizi ve başarının sizin için ne demek olduğunu planlamak iyi olacaktır. Mevcut durumun araştırılması ve eksiklerin tespit edilmesiyle beraber dijital pazarlama planının taslağı da ortaya çıkacaktır. Diğer yandan dijital pazarlama planınızda sosyal medya kanallarından hangilerini kullanacağınızı seçmeniz de gerekmektedir. Sınırsız sayıda sosyal medya kanalının mevcut olması her birinde bulunmanız gerektiği anlamına gelmez. Dijital pazarlama planında es geçilmemesi gereken en önemli konu ise hedef kitlenizin ihtiyaçlarına odaklanmak olmalıdır. Diğer yandan sürekli gelişmek, araştırmak ve yenilenmek zorunda olduğunuzu da unutmamalısınız.

168 View