Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Dijital Pazarlamaya Ne Kadar Yatırım Yapmalısınız?

Markalar için reklamlar büyük getiri sağlayan araçlardır. Reklam konusunda birçok seçenek bulunduğu için doğru kanalı seçmek biraz zaman alabilir. Diğer yandan dijital dünyanın gün geçtikçe gelişmesiyle beraber dijital pazarlama diğer pazarlama araçlarına nazaran daha fazla sivrilmeye başladı. Markaların ise aklındaki en büyük soru dijital pazarlamaya ne kadar yatırım yapılması gerektiği ile alakalı. Ancak bu sorunun hiçbir zaman doğru cevabı olmayacaktır. Çünkü konu markanız, hedefleriniz ve bütçenizle alakalıdır. Ancak yadsınamayacak bir durum vardır ki, o da dijital pazarlamanın bütçelerinin gün geçtikçe arttığıdır. Yani günümüzde dijital pazarlamaya geçmiş yıllara göre daha fazla bütçe ayrılmakta.

Dijital pazarlamayı basitçe anlatmak gerekirse ellektronik medyaya dayanan pazarlama şekli olduğunu söyleyebiliriz. Bu pazarlama şekli sosyal medyayı, web sitenizi, e-postanızı, tıklama başına ödeme reklamcılığını ve mobil pazarlamayı içermektedir. Ancak dijital pazarlamaya ne kadar yatırım yapılması gerektiği konusuna gelirsek bu tamamen stratejinizle alakalı bir durumdur. Her marka aynı bütçeyle dijital pazarlamaya başlayamaz. Bazı sektörler belki de dijital pazarlamaya daha az yatırım yapabilir, ancak bunu anlayabilmek için iyi bir analiz gerekmektedir.
Kendi pazarlamanızı değerlendirirken yapabileceğiniz şeylerden biri harcadıklarınızı toplamak olacaktır. Bunların içinde personel giderleri, sözleşmeli işler, yazılım veya ajans hizmetleri de bulunmaktadır. Tüm harcamalarınızı toplamanızın ardından dijital pazarlamayla alakalı harcamalarınızı da aynı şekilde toplayarak gelir ve giderlerinizi hesaplayabilirsiniz. İlk aşamada belki de dijital pazarlamaya fazla yatırım yapmış olabilirsiniz. Ancak zaman geçtikçe doğru yolu bulacağınıza eminiz. Eğer tüm bunlarla uğraşmak istemiyorsanız markanızın dijital pazarlama stratejisiyle alakalı bir uzmandan yardım alabilirsiniz elbette.

47 View