Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Dijital Reklam Nedir?

Dijital reklamcılık dijital olarak sergilenen pazarlama medyasına işaret eder. Dijital reklamcılık teknolojisi internette, akıllı telefonlarda ve elde taşınabilir medya cihazlarında ve hatta otomobiller ve reklam panolarında da mevcuttur. İşletmeler ve ürün üreticileri, bir marka imajı oluşturmak veya korumak ve tüketicilere ürün/hizmet pazarlamak için dijital reklamcılık kullanmaktadır.

Aslında dijital reklamcılık, tüketiciler arasında iyi bir üne sahip değildir. Yapılan son araştırmalara göre tüketicilerin reklamlardan adeta kaçtıkları ortaya çıktı. Araştırma sırasında katılımcıların yarısından çoğunun reklam engelleyicileri kullandıklarını ya da önümüzdeki altı ay içinde bir tane kullanmaya başlayacaklarını planladıkları tespit edildi. Bu da dijital reklamda başarının çaba gerektirdiğini göstermektedir. Yine de dijital reklam hedef kitleye ulaşmanın en iyi yollarından biridir.

Birçok çevrimdışı pazarlama çabasının aksine, dijital reklam, pazarlamacıların doğru sonuçları gerçek zamanlı olarak görmelerini sağlar. Bir gazeteye şimdiye kadar bir reklam koyduysanız, aslında o sayfaya kaç kişinin baktığını tahmin etmenin ve reklamınıza dikkat edilip edilmediğini ölçmenin ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Dijital reklam ile, web sitenizin ana sayfasını ziyaret edenlerin sayısını, ziyaret ettikleri sayfaları, diğer cihazlar arasında hangi cihazdan ve nereden geldiklerini de görebilirsiniz. Bu da inanılmaz bir veri toplama havuzu anlamına gelmektedir. Toplanan verilen hedef kitlenizi tanımanızı sağlayacak ve başarınızı arttıracaktır.

Dijital reklam bir dijital pazarlama ayağıdır. Bu da arama motorları, web siteleri, sosyal medya, e-posta ve mobil uygulamalar gibi dijital kanallar aracılığıyla yapılan reklamlarla ilgilidir. Demek istediğimiz şu ki dijital reklam artık internetin olduğu her yerde ve markalar tarafından kullanılması gereken bir reklam çeşidi. Aksi halde çağın gerisinde kalmak zor olmayacaktır.

183 View