Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

E-Posta Pazarlama Nedir?

E-posta pazarlaması, işletmenizin gelişmesine yardımcı olmak için müşteri kazanmak, ilgi çekici hale getirmek ve istinat etmek için güçlü bir araçtır. Kişilerin sık takip ettiği bloglardan e-posta bültenleri almak veya favori mağazalarından e-posta güncellemeleri almak için kaydolması durumunda, o kişiye veya işletmeye e-posta gönderme izni oluyor ve böylelikle türü ne olursa olsun belirli aralıklarla tanıtım, reklam veya kampanya e-postaları kişiye ulaşmış oluyor. Bu e-posta pazarlamasının genel açıklaması olarak kabul edilebilir.

E-POSTA PAZARLAMASI MARKANIZA NASIL YARDIMCI OLACAK?
Facebook’un 1 milyarın üzerinde aktif kullanıcısı ve Twitter’da 255 milyon kullanıcı olduğunu öğrenince büyük kitlelere ulaşmanın en etkili yolunun sosyal medya olduğuna inanmak cazip geliyor. Ancak e-posta kullanımıyla ilgili istatistikler de yabana atılmamalıdır. Yapılan araştırmalara göre dünya çapında e-posta hesapları toplam sayısı 2013 yılında 3.9 milyarken 2017 yılında bu sayının 4.9 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Bu ilk bakışta şaşırtıcı görünebilir. Ancak kendi çevrimiçi davranışınızı bir düşünün. Bir web sitesine kaydolduğunuzda, bir hesap oluşturmak için e-posta adresinizi girmeniz şarttır. Facebook veya Twitter hesabı oluşturmak için de bir e-posta adresine ihtiyacınız var. Dahası, Facebook ve Twitter, kullanıcıları bir fotoğrafta etiketlendiğinde bile kullanıcıları bilgilendirmek için e-postalar kullanır. Kısaca açıklamak gerekirse e-posta, web dünyasının para birimidir ve çevrimiçi olan herkes etkin bir e-posta adresine sahiptir. Beklentileriniz ve müşterilerinizle bağlantı kurmaya gelince, e-posta kadar geniş bir kanal yoktur.

Aslında bir e-posta kampanyasının ortalama tıklama oranının tweet’teki ortalama tıklama oranından fazla olduğunu söylemeliyiz. Müşterilerinizi kampanyalarınızdan veya indirimlerinizden haberdar etmek istediğinizde e-posta kullandığınız zaman bunun size geri dönüşü oldukça karlı olacaktır. Diğer yandan e-posta kampanyalarının başarısını ölçmek de mümkündür. Hangi müşterilerinizin size sadık olduklarını, hangilerinin elinizden kaymakta olduğunu e-posta pazarlaması sayesinde kolaylıkla ölçebilir ve buna göre stratejinizi belirleyebilirsiniz.
e-posta pazarlaması maliyet anlamında diğer pazarlama kanallarına oranla çok daha düşük bir bütçe istese de geri dönüşüm olarak çok iyi bir iş çıkarmaktadır. Az para harcayarak kazanmak herkesin hayali değil midir?

183 View