Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

E-Posta Pazarlama Yaparken Yapılan Yanlışlar

Çoğu işletme, e-posta pazarlamacılığı yapar. Aslında günlük 294 milyondan fazla e-posta gönderilir ki bu, her sabah uyandığınızda gelen kutunuza baktığınızda büyük olasılıkla bir sürü okunmamış e-postayla karşılaşacağınız anlamına gelmektedir. Eğer müşterilerinize bir e-posta gönderecekseniz, okuyucunuzun mail kutusunu dolduran yüzlerce e-postanın arasından dikkat çekmeniz önemlidir. e-posta göndermek bir yatırım gerektirir. Ancak bazı hatalar var ki e-posta pazarlamasında sıkça tekrarlanmaktadır.

DO-NOT-REPLY MAİL ADRESİNİ KULLANMAK
No-reply@ veya DoNotReply@ gönderen e-posta adresleri davetsiz misafir ve istenmeyen kişilerdir. Bu e-posta adreslerinden birinden bir e-posta göndermeniz e-posta pazarlamanızın başarısını düşürecektir. Mutlaka müşterilerinizin yanıtlayabileceği bir mail adresi ile e-posta göndermeli ve telefon numaralarınızı eklemeyi de unutmamalısınız. Diğer yandan bir e-postada mutlaka sosyal medya kanallarına yönlendiren bir kutucuk olmalıdır.

RESİM ÖZELLİKLİ E-POSTA GÖNDERMEK
Resimli e-postaların anlamlı olduğu zamanlar vardır. Giysi gibi görsel ürünleri satıyorsanız veya seyahat ediyorsanız yalnızca resim tabanlı bir e-posta göndermek belirgin seçim olabilir. Ancak unutmayın kullanıcıların sadece çok az kısmı resimli e-postaları varsayılan olarak açıyor. Onun haricinde kalanlar için ise mailiniz sadece kutucuklardan oluşmakta.
Yapılan araştırmalara göre sadece metinden oluşan e-postalar, resim e-postalarından %40 daha yüksek tıklama oranı yakalıyor.

İLİŞKİLİ BAĞLANTI BULUNMAMASI
Bir e-posta pazarlama kampanyasının içindeki bağlantılar çok kullanılsa da çoğu marka bağlantıları hiç kullanmıyor. E-postanın amacı, kullanıcıları web sitenize yönlendirmektir ancak bağlantınız kullanıcıyı ana sayfaya gönderiyorsa, müşteri e-postada bahsettiğiniz teklifi/yeniliği bulmak için web sitenizde araştırma yapmalıdır ki bu düşük bir ihtimaldir. Bu nedenle e-postanızda en az bir bağlantı bulunmalı ve e-postadaki iletiyi devam ettiren ayrılmış bir açılış sayfasına bağlanmalıdır.

MOBİLİ YOK SAYMAK
İnsanların neredeyse yarısı her gün akıllı telefonlarındaki e-postaları kontrol ediyor ve mobil e-posta kullanıcılarının %40’ından fazlası ise e-postaları günde dört veya daha fazla kez kontrol ediyor. Eğer e-postalarınız mobil cihazlar için optimize edilmemişse, mesajınız ne kadar alakalı olursa olsun, kullanıcılar okumayacaktır.

49 View