Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

E-posta Pazarlamayı Verimli Kılmak İçin Yapılması Gerekenler

E-posta pazarlaması, müşterilerinizle temasa geçmek ve aranızda sadık bir ilişki kurmak için harika bir yoldur. Pek çok pazarlama faaliyeti, çok yönlü değildir. Sosyal medyada yayınladığınız mesajın hedef kitleniz tarafından tıpkı uçuruma benzeyen ana sayfa kaynağında görülüp görülmediği şansa bağlıdır. Ancak e-posta yoluyla gönderilen doğrudan mesajlar çok kişiseldir ve başarıyı getirmek için en doğru yoldur. Diğer yandan başarısızlığı görmek de mümkündür. Burada en önemli nokta e-posta pazarlamasını verimli kılmaktır. Etkili e-posta pazarlama kampanyaları söz konusu olduğunda, verimliliği arttıracağını düşündüğümüz ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

SPAMCI OLMAYIN
E-posta pazarlamacılığının büyüsünü yeni keşfetmiş olabilirsiniz ve aşırı heyecanlanıp tüm müşterilerinize mesaj atmayı düşünebilirsiniz. Ancak bunu yapmamalısınız. Spam e-postaların günümüzde artması nedeniyle artık kullanıcılar her gün e-posta gönderen markalara karşı güvenini yitiriyor. Bu nedenle yapmanız gereken şey müşterilerinizi bölümlere ayırmak olacaktır. Aynı zamanda iyi bir e-posta gönderim planı hazırlamalısınız. Tüm müşterilerinize söylemek istediğiniz her şeyi veya tanıtmak istediğiniz ögeyi göndermek yerine, e-postalarınızın içeriğini belirli müşterilere göre ayarlamanız daha iyi olacaktır.

VERİ TOPLAMA GÜCÜNÜ KULLANIN
E-posta pazarlaması için en olumlu şey, veri toplamak ve hedef kitlenizle bir ilişki kurmak için müşteriniz hakkında bildiklerinizi kullanabilmektir. Bu konuda e-posta, hızlı ve kullanımı kolay olduğu için mükemmel bir araçtır. Başlangıçta, müşterileriniz sizden bilgi almak için e-posta adreslerini verirler. İlişkideki ilk adım, müşterinin sizden daha fazla şey duymak istediğini göstermesidir. Müşterilerinizin yaşı ve cinsiyeti gibi kayıt işlemleriyle ilgili daha fazla bilgi elde edebilirsiniz. Daha sonra müşterilerinizin dikkatini çekebileceğini düşündüğünüz e-postalar gönderebilirsiniz.
Verileri topladığınıza göre artık harekete geçebilirsiniz. Mesela müşterinizin doğum gününde özel bir mesaj göndermek sizi farklı kılacaktır. Veya e-postaya müşterinizin adıyla başlamak da sizi diğerlerinden ayıracaktır.

DENEMEYİ UNUTMAYIN
En önemli konu elbette binlerce müşteriye göndermeden önce e-postanızı farklı cihazlarda ve tarayıcılarda test etmeniz gerektiğidir. Test etmek ayrıca markanız için en iyi yolları bulmanıza da yardım edecektir.

56 View