Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Etkili blog nasıl yazılır?

Kurallara uygun, etkili bir blog yazısı sitenizin üst sıralara çıkmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda okuyucuların sitenizi sürekli takip etmesi için de blog yazıları etkilidir. Ancak blog yazısı yazmanın temel kurallarından biri de devamlılıktır. Bir yazı yayınlayıp ikinci yazıyı yayınlamak için aylarca beklemeniz takipçilerinizin azalmasını sağlamaktan başka hiçbir işe yaramayacaktır. Bu nedenle her ay için yazacağınız blog içeriklerinin başlıklarını hazırlamanız ve ay boyu yazılarınızı yayınlamanız daha doğru bir davranış olacaktır. Diğer yandan etkili blog yazmanın bir sanat olduğu aşikar. Ancak bazı ipuçlarıyla kolaylıkla etkili bir blog yazısı yazmanız mümkündür. Blog yazısı yazmaya başlamadan önce kendinize sorular sorarak gerçekten okunmaya değer olan bir konu bulmanız önemlidir. Uzun blog yazıları yazmak çok kolay olmasa da her seferinde blog yazılarınızın uzunluğunu arttırmaya çalışmalısınız. Çünkü arama motorları uzun olan yazıların daha fazla detay içerdiğini bilerek sitenizi üst sıralarda göstermektedir. Son olarak içeriğinizi kontrol etmeden asla yayınlamamalı, gerekirse defalarca okumalı ve hataları düzeltmelisiniz.

Etkili blog yazısı yazmanın ince detaylarına gelecek olursak; öncelikle blog yazınız için fikir üretmeli ve bu fikrin üzerine giderek içeriğinizi oluşturmalısınız. Öylesine yazmak hiçbir işe yaramayacaktır. İçeriğinizin ana fikri olmalı ve bu ana fikirden kopmamalısınız. Diğer yandan etkili blog yazısı için en önemli kurallardan biri ise çarpıcı başlıklardır. Standart başlıklardan kaçınmalı, farklı başlıklar üretmeye çalışmalısınız. Ancak bunu yaparken anlamsız bir başlığın ortaya çıkmamasına da dikkat etmelisiniz. Blog yazılarının okuyucuyu sıkmaması gerekir. Bu nedenle aralara ekleyeceğiniz görseller veya videolar okuyucuyu blogda tutmayı sağlayacaktır. Aynı zamanda blog yazınızın sonuna bonus olarak bir ipucu, özlü söz veya güzel birkaç kelime de ekleyerek okuyucuyu şaşırtabilirsiniz.

Etkili bir blog yazısı yazmak istiyorsanız yazınızı asla bitirmemeniz gerekir. Yazıyı bitirmek yerine içeriğin sonunda okuyuculara bir soru yöneltebilir veya şıklardan oluşan bir soruda hangi şıkkı seçeceklerini sorabilirsiniz. Elbette bir yazının doğru zamanda yayınlanması da etkisini arttırmaktadır. Bu nedenle blog yazınızı doğru zamanda yayınladığınızdan emin olmalısınız.

200 View