Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Facebook Pazarlama Planı Oluşturmak

Çevrimiçi pazarlama dünyasına adım attığınızda, her işletme çabalarının sonucuna bakmalıdır. Facebook çoğu çoğumuzun aşina olduğu sosyal medya platformudur. 2016 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren Facebook’un 1,79 milyar kullanıcısı vardı; ortalama kullanıcı hesaba günde en az 14 kez giriş yapıyordu.

Facebook, çevrimiçi pazarlamanız için bir plan oluştururken göz önüne alınması gereken güçlü bir platformdur .Meşgul iş sahipleri olarak, sadık kalabileceğimiz bir strateji oluşturmakla mücadele edebiliriz. Ancak plan yapmazsan iş dünyasında başarısız olmayı planlıyorsun demektir.

ARADIĞINIZ SONUÇ NEDİR?

Hangi hedefe ulaşmak istiyorsunuz? Hedefinizle alakalı net olun ve Facebook’daki başarınızı izlemenize olanak tanıyın. Bazı ortak hedefler şunlardır;

Marka bilinirliği

Marka bilinirliğini güçlendirmek

Müşteri hizmetini sağlamak

Satış yapmak

HEDEF KİTLENİZİ TANIYIN

Hedef kitleniz kimdir? Facebook’ta pazarlama ve reklam yöneticisi içinde hedeflenen kitleyi kullanmak için öncelikle hedef kitlenizin tanınması gerekmektedir. Hedef kitlenizi tanımlamak için analizlere ve daha önce yaptığınız paylaşımlara gelen etkileşimlere odaklanabilrisiniz. Bu sayede hedef kitlenizi tanıyarak daha doğru bir pazarlama stratejisi oluşturursunuz.

İÇERİK

Facebook pazarlama stratejisinin olmazsa olmazı içeriktir. Öylece durup bekleyerek insanların sizin hakkınızda konuşmasını, sizin ürünlerinizi satın almasını veya sizi takip etmesini sağlayamazsınız. Bunun için içeriklerinizin başarılı olması şarttır. Aynı zamanda yaratıcılık ve farklılık da Facebook kullanıcılarının aradığı içerik tanımına uygundur.  İçerik oluştururken her aya özel bir konsept belirleyebilir ve buna göre içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

İZLEMEK

Facebook bilgileri ve reklam yöneticisi analizleri izlemeniz çok önemlidir. Bir kılavuz olarak, Facebook’ta yayınlanmak için önerilen zamanlar var, ancak bu her hedef pazar için aynı değildir. Haftada bir gün, yayınlarınızla ilgili bilgileri toplamak için raporlara bakın. Facebook analizlerini izlemeniz bir sonraki paylaşımlarınızla alakalı yeni bir strateji oluşturmanızı ve hedef kitlenizi daha iyi tanımanızı sağlayacaktır.

46 View