Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Geleneksel Pazarlama vs. Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama ile geleneksel pazarlama arasındaki fark nedir ve bu farklar neden önemlidir? Baştan söylemeliyiz ki cevaplar sizi şaşırtabilir. Birçok işletme, hangi pazarlama türünü seçeceğine karar verirken mücadele eder, çünkü bütçeleri yalnızca birine yetecektir. Alınması gereken karar ise kolay bir karar değildir. Hangi pazarlama yöntemi size paranızın karşılığını verecek? Pazarlamanın işe yarayıp yaramayacağını nasıl anlayabilirsiniz?
Gazete ve dergilerde basılı reklamların kullanılması, geleneksel pazarlamanın basit bir örneğidir. Diğer örnekler arasında, posta kutularına konan broşürler, hem TV hem de radyoda reklamların yapılması ve reklam panolarındaki reklamlar bulunmaktadır. Öte yandan, bir işletme, Facebook, Twitter ve YouTube gibi farklı sosyal medya aracılığıyla marka ismini tanıtan bir web sitesi oluşturmak için yatırım yaparsa, bu tür stratejiye dijital pazarlama denir.

GELENEKSEL PAZARLAMA NE KAZANDIRIR?
Hedef kitlenize kolayca ulaşabilirsiniz. Örneğin, bir radyo reklamı sizin belirlediğiniz tek bir yerde oynayabilir. Bu da muhtemelen hedef kitlenizin bulunduğu şehir olacaktır. Geleneksel pazarlama yönteminde özellikle gazete, dergi veya broşür gibi basılı reklamlar elde tutulabilir. Bu sayede hedef kitle reklamları tekrar okuyarak göz atabilirler. Aynı zamanda geleneksel pazarlamanın anlaşılması da çok kolaydır.
Diğer yandan elbette geleneksel pazarlamanın da eksileri vardır. Baskı veya radyo reklamları çok masraflı olabilir. Baskı malzemeleri pahalı olabilir ve bunları dağıtmak için insanları kiralamanız gerekir. Bu pazarlama stratejisine ilişkin sonuçlar kolayca ölçülemez . Kampanya başarılı mıydı? Bunu nasıl anlayabilirsiniz?

DİJİTAL PAZARLAMA NE KAZANDIRIR?
Dijital pazarlama ile sadece bölgenizdeki değil uluslararası bir kitleyi hedefleyebilirsiniz. Kitleniz, içerikleriniz arasında seçim yapabilir. Bir kişi blog yazısı okumayı severken başka bir kişi YouTube videosu izlemekten hoşlanır. Geleneksel pazarlama, kitleye bir seçenek vermez.
Sosyal medya ağlarının kullanılmasıyla kitlenizle etkileşim mümkündür. Aslında, etkileşim teşvik edilir. Geleneksel pazarlama yöntemleri, izleyici etkileşimine izin vermez. Beklentilerinizi, müşterilerinizi ve takipçilerinizi harekete geçmeye, web sitenizi ziyaret etmeye, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi okumaya, derecelendirmeye, satın almaya ve geribildirim sağlamaya teşvik edebilirsiniz.
Dijital pazarlama, düşük maliyetlidir. En önemlisi de veriler ve sonuçlar kolayca kaydedilir . Google Analytics ve çoğu sosyal medya kanalı tarafından sunulan analiz araçları ile kampanyalarınızı istediğiniz zaman kontrol edebilirsiniz.

42 View