Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

İnsanların paylaşmak isteyecekleri türden içerik nasıl oluşturulur?

İçerik üretmek için sürekli araştırmacı ve yenilikçi düşünmek gerekiyor. Bugün içerik üretirken işinize yarayan bir bilgi yarın hiçbir ile yaramayabiliyor. Bu nedenle sürekli değişen dünyayla beraber sizin de değişmeniz gerekiyor. İçerik üretirken birçok kural bulunuyor. Ancak bu kuralların her zaman işe yarayacağı garanti değil. Bu nedenle tüm bildiklerinizi bir kenara koyun ve size insanların paylaşmak isteyeceği türden içeriklerin nasıl oluşturulacağına dair vereceğimiz ipuçlarını not edin. İçerikleri oluştururken ne anlatmaya çalışırsanız çalışın basit düşünün ve basit bir dil kullanmaya gayret edin. İnsanlar anladıkları ve okumaktan keyif aldıkları içerikleri paylaşmak isteyeceklerdir. Ağdalı bir anlatım yerine günlük hayatta kullandığınız kelimelerden oluşan cümleler kurmanız içeriklerinizin okunmasını da arttıracaktır. Kimse anlamadığı bir metni okumayı tercih etmez ya da tamamını okumaz. Bu nedenle daha içeriğinizin başında karşınızdaki kişiye bunun sinyalini vermeye özen gösterirseniz daha faydalı olacaktır.

Gerçeklik içeriklerin dikkat çekmesine olanak sağlamaktadır. Yazdığınız içeriğin paylaşılmasını istiyorsanız gerçekçi olun ve buna göre içerik üretin. Aynız amanda esinlenmekten ürkmeyin. Sizi çok etkileyen bir reklam veya filmden esinlenerek içeriklerinizi daha farklı bir boyuta taşıyabilirsiniz. Burada şairane anlatımlardan bahsetmiyoruz. Günlük yaşamda okuduğunuz gazetede gördüğünüz bir yazıdan bile esinlenmeniz mümkün. Alıcılarınızı her zaman açık tutun ve gözlemleyin. İnsanların nelere eğilim gösterdiklerini ve neleri eğlenceli bulduklarını gözlemleyebilirsiniz. Böylelikle içeriklerinizi de bu gözlemlerinize göre üretir ve “ne yazacağım” derdinden kurtulmuş olursunuz.

Esinlenmek içerik üretmede yardımcı olsa da içeriklerinizin tamamen özgün olması gerektiğini unutmamanız gerekir. Okuyucular başka yerde okudukları bir içeriğe gereken önemi vermeyecektir. Bu nedenle kopyala yapıştır içeriklerin her zaman başarısız olacağınızı aklınızdan çıkarmadan kaliteli bir içerik üretirseniz bu içerik paylaşılmaya değer olacaktır. İçeriğinizi fotoğraf ve videolarla zenginleştirmeniz gerektiğini de söylemeliyiz. Kimse kuru kuruya bir yazıyı baştan sona okumak istemez. Bu nedenle okuyucuya yazı aralarında dikkatini içerikte tutmasını sağlayacak doneler sağlamak okunurluğu arttıracaktır.

190 View