Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

İnternette Etkili Pazarlama İçin SSS (sık sorulan sorular) Bölümü Nasıl Yönetilmeli?

Sık sorular sorular belirli bir konuyla alakalı yaygın olarak soru sorma ve yanıtlar içeren genellikle web sitelerinin farklı yönlerini çevreleyen çevrimiçi sayfalardır. Her web sitesinin SSS sayfası olması şarttır. İdeal olarak SSS sayfaları kullanıcıların sorularına yanıt almak için hızlı ve kolay bir biçimde kullanılmakta ve müşterilere yardım etmektedir. Diğer yandan etkili bir pazarlama için gerekli olan SSS sayfaları çoğu zaman müşteriler tarafından çok az kullanılmaktadır. Bunun nedenlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz;

Eski bilgilerin içerilmesi.
SSS sorularının hiçbir şeyi cevaplayamayacak kadar basit olması.
Sorulara verilen cevapların işe yaramaması.

Çoğu web sitesinde SSS kısmı bilgi bulunmayan kelime mezarlı haline gelmektedir. bu durum marka itibarını zedelemekle beraber pazarlama konusunda müşterilerde olumsuz bir etkiye neden olmaktadır. Bu nedenle SSS bölümünün daha gerçekçi ve doğru yönetilmesi lazımdır. İnternette etkili pazarlama için SSS bölümünün nasıl yönetilmesi gerektiğine dair sizler için bazı ipuçları derledik.

MÜŞTERİLERİNİZİN GERÇEK SORULARINI ÖĞRENİN
Müşteri hizmetleri departmanınız, destek merkeziniz veya çağrı merkeziniz varsa düzenli oalrak hangi soruların yanıtlandığını öğrenerek gerçek bir SSS bölümü oluşturabilirsiniz. Aynı şekilde web sitenizde müşterilerinizin soru sorabileceği bir bilgi formu bulundurarak en çok hangi soruların sorulduğunu tespit edebilirsiniz. Böylelikle SSS sayfanız gerçekten işe yarar olacaktır.

SORULARI ZAMANINDA EKLEYİN
SSS sayfası sonsuza kadar aynı olamaz. Bu nedenle belirli aralıklarla sorularınızı değiştirmenizi öneririz. Böylelikle uzun zamandır müşteriniz olan kişiler de değişikliği fark ederek size daha fazla güvenecektir. Aynı soruların her yıl kullanılması müşteri güveninizi zedeleyebilir.

CEVAPLARINIZ PROFESYONEL OLSUN
SSS bölümünde yazılan cevaplar mutlaka profesyonelce olmalı. Dil bilgisi kurallarından bir haber olan ve devrik cümlelerin bulunduğu bir SSS sayfası web sitenize giren müşterinin anında kaçmasını sağlayacaktır. Bu nedenle sorularınız kadar cevaplarınızın da profesyonel olması ve güven vermesi gerekiyor

51 View