Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

İnternette Hakkınızda Yazılmış Olumsuz Yorumları Nasıl Yönetmelisiniz?

Sosyal medya, kendi kültürü ve beklentileri olan benzersiz bir kamusal ortamdır. Bu gibi durumlarda geleneksel müşteri hizmetleri ve halkla ilişkiler yeterli olmayabilir. İnternet kullanıcılarının tümünü mutlu etmek gibi bir seçeneğiniz olmadığını bildiğinizi varsayarak hakkınızda yazılmış olumsuz yorumları nasıl yönetmeniz gerektiğine dair birkaç ipucu paylaşmak istedim.

Belgeleyin
Twitter, Facebook, veya web sitenizdeki yorumlar arasında olumsuz ya da tartışmalı bir yorum ortaya çıkarsa yapmanız gereken ilk şey ekran görüntüsü almak ya da bir şekilde belgelemektir. Kimi zaman kişi yorumunu silebilir, ancak sizin elinizde belge olursa bir sonraki adımınızı ona göre planlayabilirsiniz.
Olumsuz Yorumları Silmeyin
Olumsuz bir yorum yapan müşteri konuyu ağırlaştıracak ya da konuşmayı başka yerlere taşıyacaktır. İnternetteki şeyleri silmek, yanlış bir tutumdur ve yalnızca müşteriye değil tüm takipçilerinize karşı dürüstlüğünüzü sorgulatacaktır. Bu nedenle asla ve asla olumsuz yorumları silmek gibi bir hata yapmayın.

Sakin Olun
Hassas bir müşteri olumsuz yorumlarını yazarken kendi kişisel deneyimlerinden bahsedecektir. Ancak siz hiçbir zaman onu kişisel olarak kabul etmemeli ya da kişiye olumsuz bir şekilde meydan okumamalısınız. Unutmayın, siz halka açık bir markasınız bu yalnızca tek bir kişi tarafından değil, tüm takipçileriniz tarafından yargılanabilirsiniz. Bu nedenle sakin olmalısınız. Her şeye cevap vermek zorunda değilsiniz. Yorum açıkça bir saldırı çabasıysa cevap vermeyin.

Geciktirme
Olumsuz yorumlar, sosyal ağlarda hızlı bir şekilde yayılır, bu nedenle özellikle bir kriz sırasında hızlı bir şekilde yanıt vermeye veya sorunu çözümlemeye gayret edin. Yavaş bir yanıt şirketin itibarını zedeleyebilir. Diğer müşterilerinizi de düşünerek olumsuz yorum yapan üşteriye ulaşarak sorunlarını mail aracılığı ile iletmesini istemeniz iyi bir davranıştır.

Herkese Açık Akıştaki Her Şikayete Yanıt Verin
Sosyal medya kültürü, konuyla ilgilenmenizi talep ediyor. Bu, her detayı herkesin önünde tartışmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Bu yüzden tweet yapın veya tekrar yorum yapın ve “lütfen bize daha fazla bilgi e-postala” veya “size yardım etmekten memnuniyet duyarız” gibi bir şeyler söyleyin. Ayrıca sorun çözüldüğünde, bunu da tweetle ve “Bize bildirdiğiniz için çok teşekkürler” gibi cümleler kullanın.

47 View