Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

İnternette İş Yapmak İçin 3 Temel Adım

Dijital bir çağda yaşadığımızı herkes biliyor. Bu çağda internette iş yapmak mantıklı bir seçim gibi görünüyor. Hele ki bir mağaza açacak veya franchise satın alacak kadar paranız yoksa. Ancak internette iş yapmak göründüğü kadar kolay olmayabilir. Özellikle sektörün lider markaları dijital dünyayı ele geçirmişken. İnternette iş yaptığınızda yerinizden kalkmadan milyonlarca müşteriye sahip olabilirsiniz. ancak yine de normal bir işletme gibi bazı adımları takip etmeniz gerekmektedir. Plansız, projesiz ve stratejiniz olmadan internette iş yapmaya çalışırsanız tabiri caizse batarsınız.

PAZARINIZI ARAŞTIRIN
İnternette iş yapmadan önce ne yapmak istediğinizi bilmeniz ve tıpkı bir işletme kurar gibi pazarınızı araştırmanız gerekmektedir. Hedef kitlenizi, rakiplerinizi ve yapmayı düşündüğünüz işin gidişatını inceleyerek doğru karar vermeniz önemlidir. Pazarınızı araştırırken rakiplerinizi asla hafife almamanız gerekmektedir. bu nedenle detaylı bir gözlem size ileride başarıyı getirecektir. Rakiperinizi araştırırken kim olduklarını, ne yaptıklarını, ürünlerini nasıl sunduklarını ve pazarladıklarını anlamanız şarttır. İyi bir pazar araştırması internette iş yapmak için en temel kurallardan biridir.

BİR ALAN ADI ALIN
Ne yapmak istediğinizi tanımladınız ve pazarınızı araştırdınız. O halde sıra internette iş yapmak için alan adı almaya geldi. Alan adı alırken yapacağınız işle alakalı olmasına ve akılda kalıcılığına dikkat etmeniz gerekmektedir. yapacağınız işe dair bir anahtar kelimeyi alan adınızda kullanabilirsiniz. Aynı zamanda kısa ve akılda kalıcı bir alan adı için düşünmenizi öneririz. Çünkü bu alan adı markalaşma sürecinde ilk adımınız olacak ve sizi tanımlayacaktır. Alan adınızı aldıktan sonra web sitenizin üzerine düşünebilirsiniz. Web sitenizi tasarlarken potansiyel bir müşteri gibi düşünmeyi ve buna göre hareket etmeyi unutmamalısınız.

İŞ PLANI HAZIRLAYIN
Tüm adımların ardından en az diğerleri kadar önemli olan bir kural da iş planı hazırlamaktır. Plansız bir şekilde internette iş yapmaya kalkarsanız başarısızlık çok çabuk gelecektir. Bu nedenle planınızı iyi bir şekilde hazırlamalısınız. İş planınızı hazırlarken hedef kitlenizi her zaman listenin en üstüne koymalısınız. Hedef kitlenizin ardından hedeflerinize ulaşmak için hangi teknolojiyi kullanmanız gerektiğine ve kaynaklarınıza odaklanabilirsiniz

53 View