Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

İnternette müşterilerle sağlam iletişim kurmanın 8 temel kuralı

Hayatımız boyunca yaşadıklarımız aslında birbirine paralel olaylardır. Şöyle ki iş hayatında insan ilişkilerinin ne kadar düzgün olursa başarının da o kadar hızlı geleceğini bilmeyen yoktur. Bu kavram iletişimin her noktasında aynı yere çıkmakta. Eğer internette müşterilerinizle sağlam iletişim kurmanın yollarını bulamadıysanız başarının gelmesini beklememelisiniz. Hedef kitleniz her zaman sizin için ilk sırada gelmeli. Artık herkes her markaya anında ulaşabilme potansiyeline sahip. Hal böyle olunca müşterilerinizle doğru iletişim kurmak pazarlama stratejinizde ilk sırada gelmeli ve hep orada kalmalı.

MÜŞTERİYİ ANLAYIN

Müşterilerinizle iletişim kurmanın ilk kuralı müşterinizi anlamak olmalıdır. Hedef kitlenizle alakalı bilmeniz gerekenden fazlasını bilirseniz başarılı olma yolunda en sağlam adım atmışsınız demektir. Hiçbir insan anlaşılmamak için çaba sarf etmez. Markaların da bunu anlaması gerekmektedir. Müşterilerinizin neyi istediğini, nelerden hoşlandığını ve nelere karşı şikayetleri olduğunu dijital medya aracılığı ile çok kısa bir sürede öğrenmeniz mümkündür. Ancak boş durmamalı ve öğrendiklerinizi uygulamaya geçirmelisiniz. İşte o zaman iletişiminizin arttığını göreceksiniz.

ÜRÜN SATMAYA DEĞİL YARARLARINI ANLATMAYA ÇALIŞIN

İnternet dünyası öyle bir yer haline geldi ki birçok alternatif bulunuyor ve seçme özgürlüğü olan müşteriler de buna göre hareket ediyor. Bu nedenle müşterilerinizi kaçırmak istemiyorsanız klasik pazarlama yöntemlerini de çöpe atın gitsin. Bir ürün veya hizmeti pazarlamaya çalışırken ilk önce yararlarından bahsedin. Bu müşteri ile iletişiminizi had safhaya çıkaracaktır.

MÜŞTERİNİN DÜŞÜNCELERİNİ GÖZ ARDI ETMEYİN

Artık herkesin elinde akıllı telefonu var ve istediği her an her şey hakkında yorum yapabilir. Bu konuda markaların yapması gereken düşüncelerin göz ardı edilmemesidir. Müşteriniz size olumlu veya olumsuz yorum yapabilir. Bunu kabul edin ve onları önemsediğinizi gösterin.

SATIŞ SONRASI MÜŞTERİ İLE İRTİBAT ÖNEMLİ

Ürün veya hizmetinizi sattınız tebrikler! Ancak işiniz daha bitmedi. Sağlam bir iletişim için satış sonrası destek de çok önemlidir. Eğer müşterilerinizi unutursanız onlar da sizi unutur.

MÜŞTERİ HER KONUDA HABERDAR EDİLMELİ

Yeni bir kampanya, indirim veya ürün konusunda müşteri daima haberdar edilmeli. Yeniliklerden haberdar olan müşteri memnun kalacak ve bu da sizin başarınızı arttıracaktır.

SOSYAL MEDYA İLETİŞİMİNİ ES GEÇMEYİN

Sosyal medya hesaplarınıza gelen mesajları olabildiğince yanıtlamaya çalışın. Müşterilerinizle ne kadar iletişim halinde olursanız ürün ve hizmetini de o kadar çok ilgi görür. Sorularına cevap alamayan insan nasıl sinirlenirse müşterileriniz de mesajlarına cevap almazsa önemsenmediğini düşünecek ve markanızdan vazgeçecektir.

ŞİKAYETLERDEN HABERDAR OLUN

Markanızla alakalı müşteriler tarafından yapılan şikayetlerden mutlaka haberdar olmalı ve takip etmelisiniz. Şikayetler başarınızı arttırmak için ipucu niteliğindedir.

E-MAİL PAZARLAMASINI UNUTMAYIN

Müşterilerinizi yeniliklerden haberdar etmek, en önemlisi de kendinizi hatırlatmak için e-mail kullanmayı unutmayın. Ancak bunu yaparken çok aşırıya kaçmamaya da dikkat edin.

74 View