Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

İnternette Özgeçmiş Yazarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İnternet meslek araştırmalarının ilk günlerinde, e-özgeçmişler veya elektronik özgeçmişler, geleneksel basılı özgeçmişlerden farklıydı. Bugün, çoğu özgeçmiş elektronik olarak iletildiğinden dolayı iş arayanların bu konuda en ince detayları bilmesi gerekmekte. İş arayanlar artık özgeçmişlerini e-posta ile gönderiyor veya çeşitli web sitelerinde yayınlıyor.
İnternette özgeçmiş hazırlanırken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. İşte onlardan bazıları;
Günümüzde internet dünyası anahtar kelimeler etrafında dönüyor. İşverenlerin, görüşme yapmak istedikleri iş adaylarını bulmak için anahtar kelimelere bağımlı olmaları, teknoloji nedeniyle son yıllarda ortaya çıkan bir durumdur. İş arayanların özgeçmişleri tarafından işgal altına alınan işverenler, anahtar kelime ile aranabilir veritabanlarında kendilerine uygun çalışan aramakta. Eğer bu konuyla alakalı daha önce bir fikriniz yoksa artık öğrendiniz demektir. O halde işe koyulun ve anahtar kelimeleri kullanın. En iyi olduğunuz konularda da anahtar kelime eklemeyi unutmayın.

Başarılar sizin bir işverene nasıl görüneceğinizdir. Aslında, anahtar kelimeler ile başarılar arasında doğrudan bir ilişki vardır, çünkü anahtar kelimeler iş görevlerinden ziyade başarılara bağlı olabilir. Bu durum işiniz için kritik önem taşır ve bu anahtar kelime tarafından temsil edilen beceriyi nasıl kullandığınızı anlatan başarı cümleleri listeleyebilirsiniz.
Özgeçmişiniz sadece metinden ibaret olmamalıdır. Günümüzde teknoloji ilerledi ve gün geçtikçe görselliğe çok daha fazla önem veriliyor. O halde özgeçmişinizi hazırlarken biraz daha renkli olmasını ve göze hitap etmesini sağlayabilirsiniz. Sayfanın başına kendi küçük profesyonel fotoğraflarınızdan birini bile ekleyebilirsiniz. Bu dikkat çekmenizi sağlayacaktır.
Hiçbir işveren özgeçmişinizi başından sonuna kadar okumayacaktır. O halde sayfalar dolusu özgeçmiş hiçbir işe yaramaz. Bunun yerine başarılarınıza daha önce neler yaptığınıza ve sizin kim olduğunuza odaklanan minimal bir özgeçmiş hazırlamak daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır

37 View