Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

İnternette özgeçmiş yazarken nelere dikkat edilmeli?

Sağlam ve etkili bir özgeçmişe sahip olmak, hayalinizdeki işe sahip olma şansınızı büyük ölçüde artırabilir. Bununla birlikte, kişinin özgeçmişinin profesyonelce hazırlanmış ve üst düzeyde olduğundan emin olmak da mümkündür. Özgeçmişiniz bir iş başvurusunda en önemli araçtır. Ne kadar nitelikli olduğunuzun veya ne kadar deneyiminizin olması önemli değildir. Eğer özgeçmişiniz kötü sunulmuş veya kötü yazılmışsa, istediğiniz işe başlamakta zorlanacaksınız demektir.

Özgeçmişiniz üzerinde çalışmak için zaman ayırmak gerçekten önemlidir. İşte internette özgeçmiş yazarken dikkat edilmesi gerekenler;

Ne kadar iyi yazılmış olursa olsun, özgeçmişiniz ilk defasında hiçbir zaman kapsamlı bir şekilde okunmayacaktır. Genellikle bir özgeçmiş 25 saniye boyunca taranır. Eğer okumayı zorlaştıracak derecede kötü organize edilmiş veya iki sayfayı aşan bir özgeçmiş hazırlarsanız bu daha da zor olacaktır.

Özgeçmiş hazırlarken geniş kenar boşlukları kullanın. Aynı zamanda okuyucunun gözünü yönlendiren kalın ve italik yazı karakterini seçici olarak uygulayın.

Özellikle mühendislik gibi teknik alanlarda iş yapan yöneticiler, bir problemi çözmelerine veya kendi şirketlerinde bir ihtiyacı karşılamasına yardımcı olabilecek adayları ararlar. Sonuç olarak, diğer şirket ve durumlarda benzer problemleri nasıl çözdüğünüzü belirtmeden sorunlarına çözüm bulamazsınız. Bu nedenle özgeçmişinizi işinizde ne yaptığınıza odaklayın, ardından başarılarınızı listeleyin ve öyle sunun.

Çoğu şirket (hatta daha küçük olanları bile) aday aramak için dijital veritabanları kullanıyor. Bu, İK departmanının belirli anahtar kelimelere dayalı olarak arama sorgulaması yapacağı anlamına gelmektedir. Özgeçmişinizde başvuruda bulunmakta olduğunuz işle alakalı anahtar kelimeler yoksa, oyun başlamadan dışarıda kalacaksınız demektir.

Beğenin ya da beğenmeyin, işverenler genellikle 5 saniye içinde özgeçmişiniz hakkında bir karar verir. Bu zaman çerçevesinde, en önemli husus özgeçmiş üzerinde sıraladığınız başlıklar olacaktır, bu yüzden dikkat çektiğinden emin olun. Mümkün olduğunca açıklayıcı olmaya çalışarak işverene geçmiş iş deneyimleriniz hakkında iyi bir fikir verin.

45 View