Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

İnternette Şikayet Nedir? Nasıl ve Neden Yönetilmelidir?

Dijital dünyada her gün farklı yenilikler kapıyı çalıyor ve her gün binlerce yeni kullanıcı internete dahil oluyor. Sadece sosyal medyadan oluşmayan internet dünyasında alışveriş yapılıyor, hizmet satın alınıyor, işletmeler kuruluyor veya siteler kapatılıyor. Çok dinamik bir işleyişe sahip olan internette her şeyin olumlu gitmesini istemek büyük bir hayalperestlik olacaktır. Yaşamın genelinde nasıl ki sürekli mutlu, huzurlu veya sağlıklı olamıyorsak, internette de yaptığınız iş güzel olmayabilir, müşterilerinizle iletişimde sorun yaşayabilirsiniz veya ürünlerinizin kalitesi beğenilmeyebilir. Ancak internette ürün veya hizmet sunan markaların şikayetlerin kendileri için iyi olduğunu bilmesi gerekmektedir. internette markalarla alakalı şikayetlerin dile getirilmesi için birçok kanal bulunuyor. Müşterileriniz sizi sosyal medyadan kötüleyebilir, şikayetler için açılmış olan sitelerde sorunlarını paylaşabilir veya forumlarda markanızı önermeyebilirler. Ancak şikayet yönetiminin yapılması gerektiğini anlamanız çok önemlidir.

ŞİKAYET NASIL VE NEDEN YÖNETİLMELİ
Markanızla alakalı şikayetleri yönetmeniz için tek bir neden yeterli olacaktır. o da müşterilerinizi geri kazanmaktır. Eğer şikayetleri görmezden gelir ve çözümlemek için çaba sarf etmezseniz kazanan taraf ne siz ne de şikayeti olan müşteriniz olacaktır. Bu durumu tersine çevirmek ise size bağlıdır. Nasıl mı?
Müşterinizi dikkatle dinleyin, çünkü dinlemezseniz sorunun en olduğunu anlamaz ve çözümü bulamazsınız. Gerçekten çözümlemek için dinleyin, dinlemiş olmak için değil.
Şikayetle alakalı soru sorarken temkinli ve düşünceli olun, çünkü karşısındaki kişi şikayet ettiği durumdan dolayı sinirli ve hassas olabilir.

Empati kurun ve çözümü buna göre sunun, çünkü kendinizi müşterinizin yerine koymazsanız neden şikayet ettiğiniz anlamazsınız.

Müşteriyi suçlamadan özür dileyin, çünkü müşteriniz şikayetinin çözümlenmesini istiyor ve sizin özür dilerken onu suçlamanız ters tepkiye neden olabilir.

Müşteriyi mutlu edecek çözüm yolunun hangisi olduğunu sorun, çünkü müşterinizin anlaşmaya varmak için bir düşüncesi olabilir.

Sorunu çözemiyorsanız çözecek birini bulun, çünkü çözülmeden kalan şikayetler hata yapmanıza neden olacak ve başarınızı dibe çekecektir.

49 View