Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

İş E-postalarında Asla Kullanılmaması Gereken 4 İfade

Bir e-posta yazmanın, bir işte yapılması mümkün olan en kolay iş olduğunu düşünüyoruz ve buna rağmen, görünüşte küçük hatalar bulunuyor. İş e-postaları yazmak istediğimiz kadar açık ve basit değildir. Kayıtsız bir küçük hata küçük bir şeyi çabucak başarısızlığa itebilir. İyi bir e-posta yazmak, düşündüğünüzden çok daha önemli.

E-posta yazılı bir iletişim şeklidir, okuyucularınız yazdıklarınız üzerine sizinle ilgili birtakım varsayımlar yapmakta serbesttir, çünkü bizzat sizinle görüşme, ifade, vücut dili okuma lüksü yoktur. Bu nedenle, kişisel olarak veya telefonla konuşurken değil, bir e-postayla konuşurken ekstra dikkatli olmanız gerekir.

Aşağıda, e-postaları yazarken sıklıkla kullanılan bazı uygunsuz ifadeler bulunmaktadır;

Benimle iletişim kurmaktan çekinmeyin:  Gerçekten hiçbir şey ifade etmeyen, aşırı derecede sıkıştırılmış bir ifade. Alternatif olarak ‘Daha ayrıntılı açıklamalar için benimle iletişime geçebilirsiniz’ diyebilirsiniz.

Bence…: Bu cümle sadece e-postalarda değil, herhangi bir iletişim biçiminde de kullanılmamalıdır. Bence kelimesini bir güvenlik ağı olarak kullanırız, bu durumda işler sizin söylediğiniz gibi gitmez. Bir okuyucu için, bu kelime yalnızca istenmeyen belirsizliği temsil etmekle kalmaz, aynı zamanda güven eksikliğinizi gösterir.

Saygılarımla: Artık anlam ifade etmeyen eski bir kelimedir. Bunun yerine e-postayı ‘düşündüklerinizi duymayı çok isterim’ gibi bir cümle ile sonlandırabilirsiniz.

Dürüst olmak gerekirse…:  Kesinlikle gereksiz! Zaten e-postanız boyunca dürüst şeyler söylüyorsunuz. Artık dürüst olduğunuzu söylemek zorunda değilsiniz

41 View