Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Logonuza Renk Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kurumsal bir marka olma yolunda logo en fazla önem taşıyan konulardan biridir. logo rastgele ortaya çıkmamalı, mutlaka bir strateji içinde tasarlanmalıdır. Logo tasarlamak için renk psikolojisini de iyi anlamak gerekiyor. Çünkü insan zihni görsel uyaranlara son derece tepkilidir ve renk bu tepkide ana belirleyici faktördür. Logo tasarlamak için öncelikle renklerin ne anlatmak istediğini bilmek gerekir. Sonrasında tamamen başarılı bir tasarım yapılabilir.
Siyah ve beyaz da dahil olmak üzere her renk logo tasarımında rahatlıkla kullanılabilir. Parlak ve cesur renkler dikkat çekse de yanıltıcı olabilir. Diğer yandan daha açık tonlu ve soft renkler sofistike bir logoya hayat verse de gözden kaçabilir. O halde renklerin ne anlattığını anlamak lazım.

Kırmızı
Sıcak bir renk olan kırmızı iştahı tetiklemektedir. Bu da çoğu lokanta ve restoranın kırmızı rengi neden kullandığını açıklıyor. Logoda kırmızı renk daha dinamik bir görünüme neden olacaktır.

Turuncu
Yenilik ve modern düşüncenin rengidir. Genellikle gençlere yönelik işlerde logoda turuncu renk iyi bir sonuca neden olacaktır.

 

Sarı
Olumsuz çağrışımlara sahip olan sarı renk yine de iştahı arttıran bir diğer renk olarak kabul edilmektedir. ancak tek başına kullanılmaması daha doğru olacaktır.

Yeşil
Markanın doğal ve etik kimliğini vurgulamak için kullanılabilir. Daha çok tazeliği içerek bu renk aynı zamanda finansal ürünlerde de popülerdir.

Mavi
Kurumsal logolarda şüphesiz en sık kullanılan renk mavidir. Mavi, dürüstlük, samimiyet, profesyonellik ve sakinliği çağrıştırır. Otorite ve başarıyla ilişkili olan mavi renk devlet kurumları tarafından da sıkça kullanılır.

ÇOKLU RENK TASARIMLARI
Seçilen rengin kodlanmış mesajının azami etkisini elde etmek için tek bir renge yoğunlaşmak önemlidir. Ancak çok başarılı çoklu renk logoları da vardır. (ebay, windows, google gibi) genellikle çoklu renkle tasarlanmış logolar markaların geniş bir ürün ve hizmetler seçeneği sunduğunu belirtmektedir.

KÜRESEL DÜŞÜNÜN
Eğer küresel bir markaysanız logo tasarımında renklerin gücünden faydalanırken renklerin kültürler arasında farklı yorumlanabileceğini de atlamayın. Kırmızı renk Çin’de şans olarak kullanılırken, Hindistan’da ölüm ve yas rengi olarak kullanılmalıdır. Bu nedenle kültürel çağrışımları atlamayın.

45 View