Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Logonuzu Tasarlattırırken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Önemli Nokta

Bir logo genellikle bir şirketin ilk izlenimini, müşterinin marka algısını, satın alma kararını ve ürüne yönelik genel tutumunu etkilemektedir. Bu kadar fazla önemli konunun tek bir logo üzerinden etki bulması logonun kurumsal kimlik için ne kadar önemli olduğunu da gözler önüne seriyor. Bu nedenle logonuzu tasarlattırırken nelere dikkat etmeniz gerektiğiyle alakalı sizinle önemli bir yolculuğa çıkmanın vakti gelmiş olabilir.

BENZERSİZ OLUN
Logo markayı rakiplerinden ayırmaya yardımcı olan bir simgedir. Bu nedenle diğerlerinden sıyrılması çok önemlidir. Bu nedenle daha önce var olanlardan farklı bir şey yaratılmalıdır. Aynı zamanda logo tasarlattırırken yaratıcılığı arayın. Şirketinizin ne işle uğraştığına dair bir logo tasarlamak kolaydır. Ancak konu bu olmamalı. Mercedes logosu bir araba değil veya Apple logosu bir bilgisayar değil. O halde logonuzu tasarlattırırken bu farklılığı arayın.

MARKANIZI ANLAYIN
Logo tasarlattırırken sizin verdiğiniz doneler çok önemlidir. Bu nedenle markanızı anlamış olmanız gerekmektedir. Bir logo sadece güzel görünmemeli, aynı şekilde ne anlatmak istediğini de göstermelidir. Bunun için markanızı anlatan bir yazı yazarak bunu paylaşabilirsiniz.

RENKLER ANAHTARDIR
Markanızın kişiliğini hesaba kattığınızda buna göre renkler seçmelisiniz. Her rengin farklı bir anlamı ve anlatmaya çalıştığı bir durumu vardır. Bu nedenle hiçbir zaman göze canlı gelsin veya dikkat çeksin diye renkleri kullanmayın. Bu nedenle renklerin psikolojisine dair bir araştırma yapıp logonuzda istediğiniz renklerin hangileri olması gerektiğine karar verebilirsiniz.

LOGO SADECE ŞEKİL DEĞİLDİR
Logo tasarlatırken sadece şekil veya simge olması gerekmediğini söylemelisiniz. Markanızın isminin farklı yorumlanması sonrasında da ortaya güzel bir logo çıkabilir. Bu noktada Coca Cola ve Ray Ban markalarının logolarını aklınıza getirebilirsiniz.

BASİT DÜŞÜNÜN
Logonuz sizin kimliğinizi yansıtsa da göze basit görünmesi önemlidir. Bu sırada elbette logonuzda bazı ifadeler kullanabilirsiniz. Ancak güzel görünen, kişi tarafından çözümlenmeye uğraşılan bir logo karmaşık olacak ve sizi yansıtamayacaktır.

ANINDA BAŞARI BEKLEMEYİN
Bir logoyla markanızın gidişatının değişeceğini ve başarı patlaması yaşanacağını düşünmemeniz gerekmektedir. Dünyada en çok bilinen markaların bile logolarının popülerleşmesi zaman almıştır. Bu nedenle siz logonuzda anlatmak istediğinizi en iyi şekilde anlatın ve başarının doğal yollardan gelmesini bekleyin.

ZAMANSIZ BİR LOGO
Logonuz zamansız olmalı. Günün şartlarına ve popülaritesine göre tasarlanmamalıdır. Mercedes logosu 100 yılı aşkın süredir aynıdır. Sadece bazı ufak değişiklikler yapılmıştır. Bu nedenle logonuzun zamansız olmasına dikkat edin.

39 View