Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Markalar dijitali etkin kullanmak için neler yapmalı?

Son dönemlerde markalar sosyal medyanın popülerliğinin arttığının ve sosyal medyada var olmanın artık bir zorunluluk haline geldiğinin farkına varmaya başladı. Artık kullanıcılar sosyal medyada sayfası olmayan markalara inanmaz gözlerle bakıyor. Çoğu kullanıcı markaların sosyal medyadaki sayfalarını takip ederek kampanyalardan ve yeniliklerden haberdar olmayı bir alışkanlık haline getirmiş durumda. Hal böyle olunca markaların dijital medyayı etkin kullanabilmek için bazı yöntemlere başvurması gerekiyor. Facebook, instagram ve twitter gibi son yılların kabuklaşmış platformlarının kullanıcıları markaları takip etmek ve sosyal medyada var olmalarını istiyor. Markaların sosyal medyada sadece sayfalarının veya hesaplarının olması yeterli değildir. Sosyal medyayı etkili kullanabilmek adına sürekli kullanıcı ile iletişim halinde olunmalı, kullanıcıyı çekecek içerikler üretilmeli ve sayfalar sürekli güncel tutulmalıdır.

İnternetsiz bir yaşamın düşünülemeyeceği gerçeğinin yanı sıra artık markalar da pazarlama ve PR çalışmalarında sosyal medyanın reklamlar kadar etkili olduğunu görmeye başladı. Ancak dijital medyada başarılı olabilmek için de bazı yazılı olmayan kurallar mevcuttur. Çoğu marka genelleme yapmak gerekirse aynı hataları yapmaktadır. Bu hatalardan bazıları amaç belirlemeden ilerlemeye çalışmak, takipçi sayısına kafayı takmak ve markayı aslına göre anlatmamak olarak gösterilebilir. Öncelikle sosyal medyada etkili olabilmek için amacın belirlenmesi ve iletişimin rahatlıkla kurulması gerekmektedir. aynı zamanda şeffaf olmak da başarıyı beraberinde getirecektir. Artık herkes bilgiye anında ulaşabilme potansiyeline sahiptir. Bu nedenle markaların sosyal medyayı sadece facebook ya da instagram olarak görmemesi gerekmektedir. Kullanıcılar facebook üzerinden takip ettikleri bir markayı diğer platformlarda görmek istiyor.

Dijital medyayı etkili kullanmak için markaların yapması gereken ilk şey strateji ve hedef kitlenin belirlenmesi olacaktır. “Kime hitap ediyoruz” sorusu mutlaka sorulmalıdır. Hedef kitlenin belirlenmesi takipçi sayısını arttırmak olarak görülmemelidir. Asıl önemli olan takipçilerin hedef kitle içinde olması ve ihtiyaçlarına karşılık verebilmektir. On binlerce takipçiniz olduğu halde gönderileriniz okunmuyor ve ilgi uyandırmıyorsa takipçi sayısının hiçbir önemi olmadığını görmüş olacaksınız. Hedef kitlenizi belirlemeniz de bu nedenle önemlidir. Belirlenen hedef kitleye göre oluşturulan gönderilerle istediğiniz yere gelmeniz zor olmayacaktır.

155 View