Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Markaların online itibarlarını yönetirken dikkat etmesi gereken 7 temel kural nedir?

Eğer bir markaysanız markanızın itibar yönetimi için gerekli yatırımı yapmanız gerekmektedir. Eğer markanızın müşterileri varsa bu da belirli bir üne sahip olduğunuzu göstermektedir. Bu nedenle online itibarınızı yönetmek için geç kalmış olabilirsiniz. Kaliteli bir marka olmak için insanların sizin hakkınızda konuştuğunu düşünmelisiniz. Birileri sizin hakkınızda tweet atıyor veya annesine markanız hakkında yaşadığı bir tecrübeden bahsediyor olabilir. Bu noktada online marka itibarı öne çıkmaktadır.

MARKANIZ NEREDE?

Markanızın online itibarını yönetirken dikkat etmeniz gereken ilk şey markanızın arama motorlarında nerede olduğunu belirlemeniz gerektiğidir. Google’da kendinize bir göz atmaya ne dersiniz. Karşınıza neler çıkıyor, nerelerde eksik olduğunuzu düşünüyorsunuz? Tüm bunların cevaplarını verdikten sonra online itibarınızı yönetmeye başlamışsınız demektir.

DAİMA ÖZGÜNLÜK

Hedef kitlenizi göz önünde bulundurduğunuz zaman her zaman şeffaf olmanız gerektiğini anlayacaksınızdır. İnsanlar içerik okumayı seviyor. Ancak özgün olursanız online itibarınızı arttırmış olursunuz. Online itibarınızı yönetirken özgün olmanız hedef kitlenizin size olan bağlılığını arttıracaktır.

NEGATİF YORUMLARLA MÜCADELE

Artık elimizin altında olan internet sayesinde seyahate gitmeden önce yaptığımız ilk şey interneti açıp gideceğimiz yerin yorumlarını okumak oluyor. Bu sayede ilk elden tavsiyeler alıp düşünce sahibi oluyoruz. Markalar olumlu yorumların paylaşılmasını teşvik ederken olumsuz yorumlara karşı çekimser kalıyorlar. Ancak online itibar yönetiminde negatif yorumlarla alakalı olumlu bir şeyler yazabilir, şikayet edilen konuyla alakalı düzeltme yapacağınızın garantisini verebilirsiniz. Böylelikle itibarınız da artmış olur.

BASIN BÜLTENLERİNİ UNUTMAYIN

İnternet üzerinden yapılan PR çalışmaları online itibar yönetiminde önemli bir yere sahiptir. Ürün veya hizmetlerinizle alakalı makalelerinizi internet üzerinde paylaşmanız size başarıyı getirecektir.

SOSYAL MEDYADA İŞ PROFİLİNİZ

Çeşitli sosyal medya kanallarında iş profiliniz için sayfalar oluşturmanız online itibar yönetimine olumlu etki sağlayacaktır. Varlığınızı her yerde belli etmenize gerek yoktur. Hedef kitlenizin olduğu mecralarda bulunmanız yeterli olacaktır.

GERİ BİLDİRİM ALMAK İÇİN ANKET KULLANIN

Müşterilerinizin duyarlılığını arttırmak için en etkili yol geri bildirim almaktır. Geri bildirim için anket kullanabilirsiniz. Böylelikle müşteriler sizinle alakalı olumsuz bir yorum yapmadan önce bunu bilir ve konuyla alakalı çalışmalar yürüttüğünüzü söyleyebilirsiniz.

DÜZENLİ İZLEME

Online itibar yönetiminde markanızı düzenli bir şekilde izlemeniz önemlidir. Aynı zamanda iş disiplinin olması ve düzenli paylaşımlar da gereklidir.

60 View