Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Müşterilerin gözünde e-kitabın değeri nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle beraber fiziksel basılı kitapların yanı sıra e-kitap (elektronik kitap) hayatımıza girdi. Ülkemizde e-kitap kavramı henüz yerleşmese de gün geçtikçe daha fazla kullanıcı e-kitaba yöneliyor. E-kitap teknolojisinin basılı bir kitaba göre birçok avantajı bulunuyor. Ancak çoğu insan alışkanlıklarından vazgeçmek istemeyebiliyor. Bazılarımız ise sadece dokunmak ve sayfaları koklamak istediğimiz için bu teknolojiye ayak diretiyoruz. Ancak hem basılı kitap hem de e-kitap okuyabilirsiniz. Birçok anlamda e-kitap daha avantajlı bir durumda bulunuyor.

TAŞINABİLİR VE DEPOLANABİLİR BİLGİ

e-kitap okumanın en büyük avantajı depolanabilir ve taşınabilir olmasıdır. Elbette normal bir kitabı da taşıyabiliriz. Ancak tabletinize yüklediğiniz bir uygulama ile ya da sadece e-kitap okuyucuları ile bir kitabın ağırlığı tartışılamaz. Diğer yandan e-kitap okuyucusunun içinde onlarca kitap olabilir ve bunları tek bir parmak hareketiyle okuyabilirsiniz. Diğer yandan evinizdeki kütüphanenizi çantanızda taşımanız günümüzde pek de mümkün görünmüyor. Ülkemizde e-kitap fiyatları diğer ülkelere nazaran çok ucuz. Bu da az maliyetle çok e-kitap anlamına gelmektedir.

DAHA ÇOK E-KİTAP DAHA AZ AĞAÇ ÖLÜMÜ

Basılı kitapların sayısı ne kadar azalırsa ağaçların kesilme oranı da o kadar azalacaktır. E-kitap bir nevi ağaçları korur ve ciddi bir tasarruf sağlar.  Elektronik olması nedeni ile e-kitap üzerinde onlarca not alabilirsiniz. Yanınızda kalem veya kağıt olmasına gerek yoktur. Basılı bir kitabın karakterini veya yazı büyüklüğünü değiştiremezken e-kitapta bunlar mümkündür. İsterseniz yazı büyüklüğünü ayarlayarak daha rahat bir okuma deneyimi yaşayabilirsiniz. Normal bir kitaptan daha hızlı bir şekilde edinebileceğiniz e-kitaplar satın aldıktan 5 dakika sonra elinize geçmiş olur.

E-KİTAP BASILI KİTABIN YERİNİ ALABİLİR Mİ?

Söz konusu sorunun cevabı henüz belirlenmiş değil. Ancak her ikisinin de kendine özgü avantajları bulunuyor. Yine de e-kitap teknolojisinin avantajlarının çoğu insan tarafından anlaşılamadığı da ortada

36 View