Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Paralı Trafik (CPC ve CPI)

CPC ve CPI, reklam kampanyalarında aynı madalyonunun iki yüzü olarak düşünülebilir. Her ikisi de paranızı harcamanıza neden olarak buna karşılık trafik kazanmanızı sağlar. CPC (Cost Per Click) tıklama başına maliyet anlamına gelir. Tıklamalar için ödeme yaparsınız. Bu durumda tıklamayan kişilere gösterilen reklamlar ücretsizdir. CPI ise bir reklamverenin tüketici reklamı yapılan uygulamayı yüklediği zaman ödediği fiyata karşılık gelmektedir.

Peki hangi yöntem daha iyi?
CPC, genellikle reklamverenlerin belirlenmiş bir günlük bütçeye sahip olması durumunda kullanılmaktadır. CPC, bir sitedeki ücretli bir reklam tıklandığında web sitesi yayıncısının aldığı tutardır. Web sitesi yayıncıları, sitelerine reklam yerleştirmek için Google ile anlaşma yapabilirler. Reklamlar, metin, resim veya video kombinasyonu içerebilir. Google, aldığı trafik miktarına, içeriğin veya konunun türüne ve materyalle ilgilenen reklamverenlerin sayısına bağlı olarak, belirli bir sitedeki hangi tür reklamların yayınlanacağına karar verir. Yani tıklama başına ödenen tutar o reklamın CPC’sidir. Bununla birlikte, bir markaya sahip olmayan daha küçük yayıncılar için, ürünlerini genellikle bir tek CPC bazında satmak, sahip oldukları tek seçenektir.
Diğer yandan CPC tıklama başına maliyetle çalışırken CPI gösterim başına maliyet anlamına gelmektedir. Bir reklamverenin belirli bir reklamın 1,000 gösterim başına ödemeyi kabul ettiği orana karşılık gelir. CPI’ya dayalı reklamlar sunan bir web sitesi, kullanıcıyı reklamı tıklatmaya ihtiyaç duymaz. Reklamın kullanıcıya her bir görünümü gösterim olarak sayılır. Reklamveren, reklamın aldığı her 1,000 gösterim için web sitesine belirli bir fiyat ödemeyi kabul eder.
CPI düzenlemesi, reklamverenler için marka bilinci oluşturma fırsatını temsil eden büyük web sitelerinde daha yaygındır. CPI, reklam satış stillerine daha yakın olan bir fiyatlandırma modelini izler. Web sitesinin reklam sunucusu, gösterim sayısını izler ve genellikle, belirli bir reklamverenin istediği harcamayı aylık veya üç aylık bazda eşleştirmek için görüntüleme oranını ayarlar.

44 View