Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Sitenin Google’da Üst Sıralara Çıkmama Nedenleri

Tüm çabalarınıza rağmen sitenizin neden Google sıralamalarda üstte görünmediğini merak ediyor musunuz? O halde doğru yerdesiniz. Bu makalede sitenizin üst sıralara neden çıkamadığına dair en yaygın nedenleri sıralayacağım. Dikkatlice okumayı unutmayın!

Google’ın sitelerin sıralamasını belirlemede bazı faktörleri bulunmaktadır. Bunlar içerik uzunluğu, başlıktaki/etiketlerdeki anahtar kelimeler, görüntü optimizasyonu, gelen bağlantıların sayısı, yükleme hızı ve içerik güncelleme zamanıdır. Google’ın sitenizi üst sıralara çıkarmamasının da nedenleri vardır elbette. O halde başlayalım.

YETERSİZ YAZIM VE DİL BİLGİSİ

Yazım ve dil bilgisi hataları sitenizin sıralamasını etkiler. Benzersiz makaleleri hazırlamaya zaman ayırmadan siteniz için daha fazla içerik oluşturmaya odaklandıysanız Google’ın bunu takdir etmesini bekleyemezsiniz. Google kaliteyi her şeyin ötesinde önemsemektedir.

SİTENİZ GOOGLE TARAFINDAN BULUNAMADI

Bu nasıl olacak ki dediğinizi duyar gibiyim. Yakın zamanda sitenizdeki URL’de değişiklikler yaptıysanız, arama motoruna bu konuda kesinlikle bilgi vermelisiniz. Bu konuyla alakalı detaylı bilgi Google “destek” sayfasında bulunmaktadır. Aynı zamanda bazen, arama motorunun sonuçlarını güncellemesi bir hafta veya daha fazla zaman alabiliyor.

HATA

Site 403, 404 veya başka hatalar içeriyorsa, sitedeki sayfalardan bazıları harika olsa bile sonuçlarda en üst sıralara ulaşamazsınız.

AŞIRI OPTİMİZASYON YAPMAK

Anahtar kelimeyi ne kadar fazla kullanırsam o kadar iyidir diye düşünebilirsiniz elbette. Ancak  gerçek farklıdır. Google, bu tür bir ‘stratejiyi’ spam olarak görecek ve belki de ceza için bu durumu yeterli bulacaktır.

GİZLİLİK AYARLARININ AÇILMASI

Bu, özellikle WordPress siteleri için karşılaşılan ortak bir durumdur. Belki de yanlışlıkla gizlilik ayarlarını açık unutmuş olabilirsiniz. Bu durumda siteniz üst sıralara çıkamayacaktır. Kontrol etmenizde fayda var.

MOBİL CİHAZ UYUMU GÖZDEN KAÇTI

Google sitenizin mobil cihazlara uygun arama sonuçları için hazır olmasını istiyor. Eğer sitenizin dizaynını mobil kullanıcılar için uygun hale getirmediyseniz üst sıraları sadece hayallerinizde görebilirsiniz.

BOUNCE RATE ORANININ YÜKSEK OLMASI

Bounce rate yani ziyaretçilerin siteye girip hiçbir şeye tıklamadan hemen çıkma oranının yüksek olması Google’da sıralamanızı düşürecektir.

33 View