Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Sosyal Medya Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

Bazen işletmenizin sosyal medya ile ilgili yardıma ihtiyacı olup olmadığını öğrenmenin en iyi yolu, bir sosyal medya değerlendirmesiyle ellerinizi kirletmektir. Kendinize şu 3 soruyu sorun ve gücünüz, faaliyetleriniz ve gelişmeleriniz ile alakalı fikir edinmeye başlayın. Böylelikle sosyal medya değerlendirmelerinizi yapabilir, hizmetlerinizi geliştirmek için yeni adımlar atarak hedef kitlenize en doğru biçimde ulaşabilirsiniz.

  1. İşletmeniz hangi sosyal medya kanallarını kullanıyor?

Her markanın, bir Facebook, Twitter ve LinkedIn hesabı olması gerekir. Bunlar en çok kullanılan sosyal ağlardır ve bu kanallarda var olma, işletmenizin itibarını sağlamak için gereklidir. Pinterest, Instagram, Snapchat, Tumblr gibi başka sosyal medya ağları da işletmeniz için faydalı olabilir! Bununla birlikte, gerçekten aktif olduğunuz 2-3 sosyal kanal, aktif olmadığınız 5-6 sosyal ağdan çok daha iyidir. Sosyal ağlardaki durumunuzla alakalı bir değerlendirmede bulunun ve eğer hiç kullanmadığınız ve var olduğunuz bir kanal varsa hesaplarınızı silin. Aksi halde bu marka itibarınıza olumsuz olarak geri dönecektir.

  1. Ne sıklıkta paylaşım yapıyorsunuz?

Sosyal medyada var olma ve aktif olma arasında fark vardır. Eğer sosyal medya kanallarında yaptığınız işi değerlendirecekseniz ilk olarak aktif olmanız gerekir. Facebook’ta haftada 5-6 paylaşım yapmak, günde 12 tweet atmak veya LinkedIn’de haftada bir yazı yayınlamak aktif olmanın göstergesidir.

İşiniz için kullandığınız her sosyal kanalda ne sıklıkta yayın yaptığınızı inceletin. Çok mu fazla? Çok mu az?

  1. Mesajlarınızın kalitesi nedir?

Sosyal medya dikkatin çok çabuk dağıldığı bir yerdir. Bu nedenle mesajlarınız kaliteli, kısa, anlaşılır ve farklı olmalıdır.

Yazım denetimini ve uygun dil bilgisini kullanmayı unutmayın!

Hashtag’ları nasıl kullandığınızı kontrol edin.

Resim paylaşıyor musun? Bunlar yüksek kalite mi? Sosyal medya, anlaşılmaz mesajların ve düşük çözünürlüklü resimlerin görmezden gelindiği bir dünyadır.  Son yayınlarınızın 10’unu inceleyin. Metinler güzel mi? Yazım ve dil bilgisi doğru mu?

44 View