Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Sosyal Medya İçeriği Stratejinizi Geliştirmek İçin 5 Adım

Mevcut pazarın işletmeler için empoze ettiği tüm güçlüklerden biri sosyal medya liderliğidir. Her şirket kendisini sosyal medya dünyasında bir otorite olarak geliştirmelidir. Uygun strateji olmaması nedeniyle, bu strateji sıklıkla başarısız olur.

İçerik, her şeyin temelidir. İnsanlara mesajınızı dinletmek ve onların ihtiyaçlarına yanıt olarak şirketinizi görmeye başlamalarını istiyorsunuz. Bunun için bir stratejiye ihtiyacınız var. İçerik, başarının anahtarıdır. Metinsel, görsel, video içeriği gibi her şey önemlidir. Hedef kitlenizin ne tür içeriğe ihtiyacı olduğunu anladığınızda ve o içeriği üretmeye başladıysanız, sosyal medya platformlarında güçlü bir marka olabilirsiniz. Oraya gitmek için bir strateji şarttır!

Hedef Kitlenizi Tanımlayın

Markanız için bir sosyal medya profili oluşturmadan önce hedef pazarınızı belirlemelisiniz . İlk olarak, bu soruları yanıtlayın, böylece hedef kitleyi ilgi faktörü kadar daraltacaksınız:

  • Kullanıcınız kimler?
  • Hedef kullanıcı nerede bulunur?
  • Markanızın bu kullanıcıya nasıl sunulmasını istersiniz?

Rakipleriniz Hakkında Tam Kontrol Yapın

Rakiplerinizin kim olduklarını ve aynı hedef kitlenin ilgisini çekmek için nasıl yarıştıklarını anlamak önemlidir. Neyse ki, yapılması kolay bir iştir. Tek yapmanız gereken rakiplerinizin sosyal medya faaliyetlerini analiz etmek.

Bunu yapmanız biraz zaman alacak ve çok fazla bilgi edineceksiniz. Dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntılar şunlardır;

  • Sosyal medyadaki takipçilerin sayısı.
  • Paylaşım sıklığı.
  • Rakiplerinizin stratejisinde sahip olduğu sosyal kanalların sayısı ve türü.

Doğru Kanalları Seçin

Facebook, LinkedIn, Twitter, Tumblr, Pinterest, Instagram gibi sosyal medya kanallarının listesi büyüktür. Her platform farklı bir strateji ister. Her bir platform için bireyselleştirilmiş bir strateji oluşturmanız gerekir. Bu yüzden hepsine aynı anda odaklanmamak iyi olacaktır. İki ya da üç tane seçin ve ilgili içeriği tutarlı bir şekilde yayınlayın.

Sesinizi Bulun

Markanızın profesyonel görünmesini istiyorsunuz, ancak biraz zeka ve mizah zarar vermez. Sosyal medya için nasıl yazacağınızı öğrenmek istiyorsanız , hatırlamanız gereken ana kural şunlardır;

Dostça davranın, ancak aşırı derecede gayri resmi olmayın. Eğlenceli olun.

Lider Olun

Her zaman kitlenizin karşılaştığı güncel konularla alakalı bir içerik sağlayın. İçerik gerçek odaklı olmalı ve görsel ögeler içermelidir.

58 View