Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Sosyal Medya Kullanıcıları Hangi Kanalları Ne Şekilde Kullanıyorlar?

Sosyal medya günümüzde yediden yetmişe herkesi kullandığı, günlük hayatın bir parçası haline gelen araçlardan oluşmaktadır. Artık akıllı telefonlar ve tabletler gittiğimiz her yerde bizimle beraber geliyor ve anlık olarak sosyal medya hesaplarımızı kontrol etmemize olanak sağlıyor. Küresel anlamda dünyanın büyük bir kısmı sosyal medyanın en az bir kanalında etkinken, çoğu kullanıcı birden fazla sosyal medya kanalını kullanıyor ve günlük erişimde her birinde aktif olabiliyor.

2016 yılında WebPageFX tarafından yapılan araştırmaya göre farklı jenerasyonalrın sosyal medya tercihleriyle alakalı bazı sonuçlar ortaya çıktı. Buna göre dünyada 2.3 milyar aktif sosyal medya kullanıcısı bulunmaktadır. Bu kullanıcılar sosyal medya hesapları olan ve bu hesaplardan bir haber olan kişiler değiller. Bu kişiler günlük olarak sosyal medyada paylaşım yapan, bir şeyleri beğenen veya yorumlayan kişilerdne oluşmaktadır. Aynı zamanda yapılan araştırmaya göre markalar da sosyal medyanın aktif takipçilerinden. Buna göre çoğu marka en az iki veya ikiden fazla sosyal medya hesabıyla hedef kitlesine ulaşmaya çalışıyor. Özellikle markalar için sosyal medya yeni müşteriler bulmak için çok önemli kanallar haline geldi. Her geçen yıl sosyal medya kullanıcı sayası ve sosyal medya kanallarında artış yaşanırken, sosyal medyada kullanıcıların hangi kanalları tercih ettiği de sayılarla ortaya çıktı.

13-19 YAŞ ARASI SOSYAL MEDYA KULLANICILARI

Yapılan araştırmaya göre 13-19 yaş aralığındaki sosyal medya kullanıcılarının %25’i 2014 yılında Facebook’u terk ederek başka sosyal medya kanallarına yöneldi. Aynı zamanda bu sosyal medya kullanıcılarının %32’si favori sosyal medya kanalı olarak İnstagram’ı gösteriyor.

20-35 YAŞ ARASI SOSYAL MEDYA KULLANICILARI

Bu yaş aralığında bulunan kişilerin %87’si Facebook’ta aktif. Yani diğer sosyal medya kullanıcıları arasında 20-35 yaş arası kullanıcılar Facebook’ta daha fazla zaman geçiriyor ve daha fazla arkadaşa sahip.

36-49 YAŞ ARASI SOSYAL MEDYA KULLANICILARI

36-49 yaş aralığındaki kullanıcıların %48’inin Twitter hesabı olsa da ancak yarısı Twitter’da aktif.  Diğer yandan bu kullanıcıların çok azı İnstagram üzerinden aktif paylaşımlar yapıyor ve Pinterest kullanıcılarının yarısına yakınını da bu yaş aralığı oluşturuyor.

35 View