Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Sosyal Medya Pazarlama Planı Nasıl Yapılır?

Sosyal medya sadece bağımlılık yaratan uygulamaların ötesindedir. Sosyal medya aynı zamanda güçlü bir pazarlama aracıdır. Fakat bir İnstagram veya Twitter hesabı için kaydolmak yeterli değildir. Şirketinizin erişimini ve gelirini artırmak için sosyal medya kullanmak istiyorsanız, bir sosyal medya pazarlama planına ihtiyacınız olacaktır. Peki, bu ne anlama geliyor? Sosyal medya yıllar geçtikçe günümüzde kullanılan kritik iş pazarlama araçlarından biri haline dönüşmüştür. Her işletme benzersiz olsa da, işletmenizin başarılı bir sosyal medya pazarlama planı oluşturma konusunda faydalanabileceği pek çok yol vardır.

İŞ HEDEFLERİNİZİ OLUŞTURUN

Net iş hedefleri ve hedefleri, doğru yola başlamanıza, nereye gittiğinizi bilmenize ve yol boyunca gerekli değişiklikleri yapmanıza olanak tanıyan bir platform sağlar. İyi planlanmış hedeflere sahip olmaksızın, istenilen sonuçların elde edilmesi ve yatırım getirinizin (ROI) ölçülmesi mümkün değildir. Sosyal medya çabalarınızın işinizi hedeflerinize doğru yönlendirmesini sağlamak için hedefleriniz pazar stratejinizle uyumlu olmalıdır.

SOSYAL MEDYA DENETİMİ

Başarılı bir sosyal medya pazarlama planı oluşturmadan önce, nasıl çalıştığını anlamak için mevcut sosyal medya varlığınız hakkında bir denetim gerçekleştirmelisiniz. Bu, hedef müşterilerinizin sıkça ziyaret ettiği sosyal medya sitelerini ve bu sitelerdeki rakiplerinizin varlığını belirlemenize yardımcı olur. Denetime son verdiğinizde, hedeflenecek en iyi sosyal medya sitelerinin net bir resmini elde edersiniz. Silinmesi veya yükseltilmesi gereken hesapları da tanımlamalısınız. Kapsamlı bir denetim, çevrimiçi ürün veya hizmetlerinizi arayan potansiyel müşterilerin işletmenizle bağlantı kurabilmesi için sosyal medya varlığınızı yeniden organize etmenize yardımcı olur.

ÇEVRİMİÇİ DURUM

İş hedeflerinize ve sosyal medya hedeflerinize en uygun sosyal ağları kurarak bunu başarabilirsiniz. Büyük sosyal medya sitelerinde sosyal medya profilleriniz yoksa bunları oluşturun ve sosyal varlığınızı geliştirirken kitlenizi aklınızda tutun. Her sosyal medya ağı farklı bir kitleye sahiptir ve işletmeniz için tanıtım ve etkileşimli bir platform olarak değerlendirilmelidir.

RAKİPLER

Başarılı rakipler ve sosyal medya uzmanlarından sosyal medya pazarlamasına dair ilham alın. İşletmenizin rakipleri doğru yapıyorsa, sosyal medya varlığından öğrenebileceğiniz birkaç şey vardır.

İÇERİK PLANLAMASI

Her akıllı sosyal medya pazarlama stratejisi bir içerik planı ve ayrıntılı bir zaman çizelgesi olmalıdır.

Paylaşacağınız içeriğin türünü tanımlayın.

Ne zaman içerik paylaşmanız gerektiğini ve kaç kez yayınlamanız gerektiğini bilin.

Alakalı içerik oluşturma ile alakalı çalışma yapın.

38 View