Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Sosyal Medyada Etik & Hukuk

İş etiği, herhangi bir iş stratejisinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Özellikle, pazarlama ve halkla ilişkiler gibi kitleyi hedefleyen iletişimi tartışırsak etik daha hayati bir unsur olarak durmaktadır. Modern kurumsal davranış kuralları, bir kuruluşun uymayı vaat ettiği ve çalışanlarının uymasını beklediği mesleki etiğin tasviridir. Sözü edilen değerlerin herhangi bir şekilde ihlal edilmesi, kabul edilemez bir mesleki davranış olarak kabul edilir ve markanın yanı sıra bireyler için de kurumsal sonuçlar doğurabilir.
Daha geniş bir şekilde ticari bağlamda etiğin önemine değindikten sonra, bunu sosyal medya ile daraltalım. Dijital medya kullanıcılarından biri olarak, sosyal medyada etiğin hassas doğasını anlayın. Sosyal medya pazarlamanızın etik kalmasını sağlamak için birkaç öneri aşağıda verilmiştir.

KİTLENİZİ TANIYIN
Herhangi bir sosyal medya pazarlama sistemine adım atmadan önce aşağıdakilerden emin olun;
Kitlenizin tercihlerini, ilgi alanlarını ve neyi istediklerini bilin
Bu, hedef kitlenizi hassaslaştırmanıza ve anti-spam mekanizmasını geliştirmede size yardımcı olacaktır. Buna ek olarak, kitlenizin ilgisini çekecek mesajlar göndermenize de izin verecektir.

ÖN YARGILARI KENARA BIRAKIN
İşletmeler ve pazarlamacılar, tartışmalı olarak adlandırılabilecek siyasi, dini, etnik veya herhangi bir kültürel ön yargıdan uzak durmalıdırlar. Hafif bir hata, büyük bir PR felaketine ve iş kaybına yol açabilir. Birçok sosyal medya yöneticisinin sadece bir tane yanlış tweet için kovuldukları yalan değildir.

GİZLİLİĞİNİZİ ÖNEMSEYİN
Gizlilik, internet kullanıcılarının en çok endişe ettiği çok hassas bir konudur. Sosyal medya yoluyla pazarlama yapıyorsanız, gizlilik kurallarını ihlal etmediğinizden emin olun. Bazı şirketler e-posta kampanyalarını oluşturmak için Facebook ve LinkedIn verilerini ayıklarlar. Sadece spam olmayacağına dair bir vaat yeterli olmayabilir, sunduğunuz her mesajla birlikte aboneliği iptal etme seçeneği de vermeniz gerekir.

ŞEFFAFLIK
Eğer bir ürünü, fikri veya kişiliği onaylıyorsanız, neden onu onayladığınızı açıklamanız gerekir. Bu da beraberinde şeffaflığı getirir

49 View