Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Sosyal Medyada Etkili PR

Sosyal medya çoğu zaman, zaman kaybı gibi görünse de siyaset veya müzik hakkında fikrinizi duyurmak, fotoğraflarınızı yayınlamak ve sosyalleşmek için harika bir kanaldır. Diğer yandan sosyal medya markalar için de doğru kullanıldığında çorak topraklardan çok verimli topraklara dönüşebilir. Çevrimiçi PR çalışmaları senelerdir yapılsa da artık sosyal medya da PR için doğru bir kanal haline geldi. Bu durumda markaların sosyal medyada etkili PR çalışmalarını yürütmesi için dikkatli olması gerekiyor. Sosyal medya büyük bir lunapark ya da korku tüneli olabilir. Bu markaların onu nasıl kullandığına ve gördüğüne bağlıdır.
Sosyal medyada etkili bir PR kampanyası yürütmek için bazı kurallara uyulması gerekmektedir. Bu kurallardan ilki kısa olmak ve sıkıcı olmamaktır. Twitter, snapchat veya instagram hikayeleri gibi araçları PR kampanyanız için kullabilirsiniz. Bunu yaparken ise kısa şekilde ne anlatmak istiyorsanız anlatmalısınız. Twitter’da 140 karakterle müşterilerinizin ilgisini çekebilir, snapchat ile onlara bazı sırlar verebilir, veya instagram hikayeler kısmından canlı yayın yaparak anlık hedef kitle takipçilerinizi yakalayabilirsiniz.

Kimse uzun konuşmaları, anlatımları sevmez. Okul zamanlarınızı düşünün. Müdürünüz sürekli bir şeyler anlatırdı ve siz de yanınızdaki arkadaşınızla gülüşürdünüz değil mi? O halde sosyal medyada reklam kampanyalarınızı da buna uygun yönetmelisiniz. Vermek istediğinizi verin ve kenara çekilin. Gerisini hedef kitleniz halledecektir.

Sosyal medyada etkili PR için ikinci kural ise haber değerinde bir marka olmanız gerektiğidir. İnsanlar sizin hakkınızda konuşmalı ve sizden birbirlerine bahsetmeliler. Bunu farklı şekillerde sağlayabilirsiniz. Örneğin tüm ürünlerinizin fiyatını 50 TL’ye indirebilir, ünlü bir ismi sosyal medyada canlı yayına alabilir veya çekilişler yapabilirsiniz. Bu haber değerinizi arttıracak ve hedef kitlenizi an be an size doğru yaklaştıracaktır.

Son kural ise elbette yardımcı olmaktır. Sosyal medyada etkili PR için hedef kitlenizi benimseyin ve yardıma ihtiyaçları olduklarında size nasıl ulaşabileceklerini tekrarlayın. Yardım istediklerinde ise gerçekten yardım edin. Daha sonra da bunları reklam olarak kullanın. Size şikayetle gelen müşterilerinize yardımcı olduktan sonra onlardan yorumlar isteyerek bunu sosyal medya kanallarınızda paylaşabilirsiniz.

40 View