Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Sosyal Medyada Marka Yönetimi

Facebook ve Twitter, işletmelerin öğrenmek zorunda kaldıkları ilk pazarlama kanalları haline geldiğinden, sosyal medya aracılığıyla marka yönetimi kavramına çok dikkat edilmektedir. Şimdi, yeni sosyal medya kanalları büyümeye ve hedef kitleleri çekmeye devam ediyor. Çevrimiçi sosyalleşmeyi seven ortalama bir kullanıcı için saatlerce sosyal medyada zaman harcamak harika olsa da işletmeler için bu bir zorluk. Sosyal medyada marka yönetiminde dikkat edilmesi gereken birçok konu vardır. Çoğu işletme sosyal medyanın hedef kitleye ulaşmada ne kadar etkili olduğunu bilse de hala küçük bir kesim bundan habersiz.
Bir sosyal medya sayfasını yönetirken takipçileri eklemeye, çevrimiçi promosyonlar yayınlamaya, içerik yaratmaya ve tüm arada kalan şeylere dek akılda tutulması gereken çok şey var. Bununla birlikte, sosyal medyada sıklıkla göz ardı edilen bir faktör de sosyal medya sayfalarının marka algılamasında artan etkisidir. Bu nedenle, marka yönetimi konusunda ciddi olan herhangi bir şirketin, sosyal medyanın denklemde oynadığı rolü göz önünde bulundurması şarttır.

Pek çok pazarlama uzmanı, ekonomist ve psikolog size markanın ürünün kendisinden daha önemli olduğunu söyleyecektir. Elbette bu doğrudur. Marka yönetiminde ise hedef kitlenizin size ulaşmaya çalışacağı her alanda olmanız gerekmektedir.

Bir bakışta, sosyal medyada marka yönetimi basit görünüyor. Yapmanız gereken tek şey, bir Facebook veya Twitter hesabı oluşturmak, şirketinizin/ürününüzün adını kullanmak. İşte bu kadar. Bununla birlikte, pek çok pazarlama kampanyasının gösterdiği deneyimlerde olduğu gibi, marka imajınızı sosyal medyada kullanmak, logosunu bir Pinterest sayfasına yapıştırmanın çok ötesine geçmektedir. Bir yandan da dikkat etmeniz gereken bazı tuzaklar var.
Sosyal medyada marka yönetiminde en çok dikkat edilmesi gereken konu sosyal medya sesinizi bulmaktır. Aynı anda birden çok sosyal kanalda mı olmanız gerekiyor, yoksa sizin sosyal medya sesiniz sadece bazılarını mı gösteriyor? Dolayısıyla, sosyal medyada ne yaparsanız yapın, bütünlüğü sağlamak için markanızın özelliklerine uygun olmalıdır. Diğer yandan sosyal medyada yapılan en büyük hatalardan biri de müşterileri yok saymaktır.
Negatif geribildirimleri görmezlikten gelmek, bu geribildirimlere olumsuz yanıt vermek veya bir çatışma çıkarmak doğru değildir. Hedef kitlenizden gelen olumsuz yorumları da dikkate almalı ve kendinizi sorgulamalısınız.

58 View