Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Sosyal Medyada Strateji Geliştirme

Bir şirket için bir sosyal medya stratejisi geliştirmek karmaşık bir görevdir. Bu stratejiyi şirketinizin her seviyesine entegre etmek çok daha karmaşıktır. Sosyal medya stratejileri firmaya ve endüstriye bağlı olarak farklılık göstermektedir, ancak başarılı stratejiler arasında bir şirketin mesajının oluşturulması, ve sık sık kaliteli içerik göndermesi sayılabilir. Bu stratejiyi bütünleştirirken, çalışanları sosyal medya konusunda eğitmek, yöneticilerin desteğini almak ve sosyal medyayı firmanızdaki her departmanın bir bileşeni haline getirmek esastır.

  • Mesajınızı geliştirin. Sosyal medya stratejileri, bu teknolojileri kullanarak şirketinizin vazgeçilmez ögelerini iletmektir. Şirketinizin operasyonlarının en önemli bölümlerini, firmanızın tanımladığı tüm sözcükleri ve fikirleri yazıp en çok önem verilen şeylerden birkaçını seçerek hedef kitlenizle paylaşabilirsiniz.
  • Şirketinizin sosyal medya sesi hakkında bilgi verin. Twitter’da, Facebook’da ya da LinkedIn’te gönderilen mesajlar, birbirinden faklı olsa da aslında sizinle bütünleşmelidir. Diğer yandan ürün veya hizmetinizle benzersiz ve yaratıcı olmanız da şarttır.
  • Katılımı teşvik edecek şekilde sık sık içerik yayınlayın. Bir sosyal medya stratejisinin amacı, bir firmanın kendisiyle olan ilişkisini derinleştirirken bir şirket ve müşteriler arasında görüşme yapmaktır. Çeşitli sosyal medya sitelerindeki her yazı yetkili olmalı, müşteriler için değer yaratmalı ve müşterilerden yanıtlamaya teşvik eden sorular ve yorumlar talep etmelidir.
  • Sosyal medya eğitimini, departman veya firmanız dahilinde mümkün olduğunca çok çalışanla birlikte gerçekleştirin. Çalışanları Facebook, Twitter, LinkedIn ve diğer kanalların temel ögeleriyle alakalı eğiterek, çalışanlarınızın da stratejinize katkıda bulunmasını sağlayın.
  • Sosyal medyayı birden çok departmana entegre edin. Mümkünse, özel bir “sosyal medya departmanı” bulundurmaktan kaçının. Bunun yerine, her departmanın sosyal medya stratejinizle alakalı bilgiye sahip olmasını sağlayın. Sosyal medya stratejilerinin kullanılmasını savunun. Sosyal medya kullanmayan veya dikkatli olmayan bölümler için yeniden toplantı düzenleyerek bu konuda ısrarcı olduğunuzu gösterebilirsiniz.
48 View