Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Sosyal Medyada Topluluk Yönetimi

Sosyal medya, ilişkiler kurmak ve müşterilerle doğrudan iletişim kurmak için büyük bir fırsat sağlar. Bu ilişkileri kolaylaştırmak için, sosyal medya topluluk yönetiminin rolü her tür işletme için gittikçe önem kazanmaktadır. Genellikle topluluk yöneticileri sosyal medyanın sesleridir. Sosyal medya veya topluluk yönetimi her markanın dikkate alması gereken durumların başında gelmektedir.
Sosyal medya hala çoğu markanın en az önemsediği kanallardan biri. Ancak gün geçtikçe artan hedef kitle potansiyeliyle beraber artık bazılarının gözü açılmaya başladı. Sosyal medya topluluk yönetiminin nasıl gerçekleşmesi gerektiğine dair bazı kurallar bulunmaktadır. İşte o kurallar;

FARKINDALIĞI GELİŞTİRİN
Sosyal medyada topluluk yönetimi için farkındalığın arttırılması, en önemli önceliklerden biridir. Bir şirket markasını potansiyel müşterileri ve mevcut potansiyel kullanıcıları etkileyebilecek herkese yayarken, mevcut müşterilerin aklında da taze bir şekilde yer etmek ister.

KAMU ALGISI
Müşterileriniz ve müşterileriniz olmayan herkes için bir marka hakkında düşünmek ve hissetmek çok önemlidir. Güçlü ve olumlu PR, müşterilerle marka sadakati arasında bağ kurmaya yardımcı olur. İnsanlar bir marka hakkında iyi hisleri olduğunda, olumlu yönlerini fark edip vurgulama olasılıkları da artar.

MÜŞTERİ HİZMETLERİNİ GELİŞTİRME
Günümüzde, sorunlu veya soruna sahip olan müşteriler, şikayetlerinin çözülmesini istemekte ve eğer bu durum gerçekleşmezse markayla alakalı yaşadıklarını anlatmak için sosyal medya kanallarına yönelmekten çekinmemektedir. Bu nedenle sosyal medyada iyi topluluk yönetimi için kullanıcıların sorularını cevaplandıran ve herhangi bir sorunu çözmek için farklı yollara yönlendiren gelişmiş müşteri hizmetleri ve desteği şarttır.

ANALİZ VE GERİBİLDİRİM
Var olan veya potansiyel bir müşteri tabanının bir ürün hakkında ne düşündüğüne ilişkin bilgiler son derece önemlidir. Mevcut bir ürünün iyileştirilmesi için fırsatları belirlemek veya gelecekteki ürünler için başarılı olmak için bu düşünceleri göz önünde bulundurmak avantaj sağlayacaktır. Sosyal medya topluluk yönetiminde analiz ve geri-bildirim bu nedenle çok önemlidir.

45 View