Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Sosyal medyayı etkin kullanmak istemeyenler bu yazıyı okumasın

İnsanların gün içinde sürekli etkileşim halinde oldukları sosyal medya markalar için de iyi bir pazarlama, tanıtım ve reklam kanalı haline geldi. Artık sosyal medya hesabı olmayan markalar yüzyıllar öncesinde kalmış gibi görünürken, sosyal medyada aktif olan markaların da sosyal medyayı etkin kullanması gerekmekte. Sadece var olmanın yetmediği bu büyük dünyada akılda kalmak için çalışmak, çalışmak ve hep çalışmak gerekiyor. Sosyal medyanın gücü her geçen gün biraz daha hissedilirken, paylaşımlar çığ etkisi yaratma düzeyine kadar gelebiliyor. Sosyal medya her şeyin olabileceği bir yer haline gelirken, markanız bunun gerisinde kalmamalı.

Günümüzde sosyal medya pazarlaması denilen yeni oluşumla beraber, sosyal medya platformları üzerinden satış bile yapılabiliyor. Diğer yandan artık sosyal medya pazarlaması daha çok tercih edilir hale geldi. İlerleyen yıllarda sosyal medyanın geleceği konumla beraber gazetelere ilan vermeye, reklamlar yapmaya ve tanıtım mesajları göndermeye bile gerek kalmayacağını düşünüyorum. Ancak onun öncesinde markaların sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanabilmekteki temel taşları anlaması çok önemli. Sosyal medyada her yerde olmak isteyebilirsiniz. Ancak bu yanlış bir tercih olacaktır. Markanızın vizyonuna uygun olarak sosyal medyada nerede duracağınızı, yani tarafınızı seçmeniz gerekmektedir. Bunun için öncelikle hedef kitlenizi baştan uca tanımalı ve sosyal medya kanalınızı seçerek aktif olmaya başlamalısınız. Kararınızı verdiniz ve artık seçtiğiniz sosyal medya platformlarında paylaşımlar yapmak istiyorsunuz. Ama orada durun! Çünkü öncelikli işiniz araştırma yapmak olmalı. Seçtiğimiz sosyal medya platformunda insanlar neler paylaşıyor, hangileri beğeniliyor, hedef kitlenin bu platformun neresinde yer alıyor ve nasıl hareket ediyor. Tüm soruların cevabını aldıysanız artık sosyal medyayı kullanmaya başlayabilirsiniz demektir.

Paylaşım yapmadan önce doğru zamanı belirlemeniz çok önemlidir. Bu nedenle araştırmaları okuyun veya istatistiklere bakın. Önce birkaç deneme yapıp sonra doğru zamanı belirleyebilirsiniz. Sosyal medyada hayat her zaman devam etse de hedef kitlenizin günü hangi saatinde en fazla etkileşimde bulunduğunu öğrenmeniz mantıklı olacaktır. Son olarak iletişimi asla kesmeyin. Hedef kitlenizle sürekli iletişim halinde olun ve yürekten isteklerini, şikayetlerini ve övgülerini dikkate alın.

62 View