Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Verilerin Marka Bilinirliği, Hizmet İyileştirmesi, Pazarlama ve İtibar Yönetiminde Kullanımı

Markaların bir iletişim aracı olarak sosyal medyayı kullanması sır değildir. Twitter ve Facebook gibi platformları kullanmak tüketici ile ilişkileri güçlendirmek için gereklidir.

Ancak, pazarlama stratejisinde yaygın olmasına rağmen, sosyal medya, Twitter Analytics ve Facebook Insights’ın ötesinde, veri toplama için az kullanılan bir kaynaktır. Sosyal medya, hedef kitlenizin kim oldukları, onlarda neyin önemli olduğunu ve markanız hakkında ne hissettiklerini daha iyi anlar. Bu bilgiler, daha büyük pazarlama kararları için kılavuz olarak görülmelidir.  Verileri doğru bir şekilde keşfederseniz ve kullanırsanız marka bilinirliğinizi arttırabilir, hizmetlerinizdeki açıkları bularak onları daha iyi hale getirebilir ve pazarlama stratejinizde değişiklikler yapabilirsiniz.

Sosyal medya verilerini toplamak ve yukarıda saydığım tüm konular için yararlı bir biçimde kullanmanın bazı adımları var.

İşte onlar;

VERİLER ANAHTARLARINIZDIR

Twitter’da markanız hakkında konuşan 1 milyon insan var diyelim. Bunlardan kaçını hedef kitleniz olarak düşünürdünüz? Sosyal metriklerin arkasında, gerçek insanlar tıklama yapıyor. Faydalı niteliksel veriler, pazarlamacıların izlemeyi düşünmedikleri Facebook ve Twitter köşelerinde yatmaktadır. Marka bilinirliğini arttırmak için bu veriler dikkate alınmalı ve müşterilerle iletişime geçilmelidir.

Sosyal medyada kullanıcılarla alakalı görebileceğiniz kişisel bilgiler müşterileriniz hakkında şaşırtıcı bilgiler sunabilir. Bu da pazarlama stratejinizi etkiler.

Sosyal medya kanallarında var olduğunuz sürece periyodik olarak verileri toplamanız, karşılaştırmanız ve analiz etmeniz gerekmektedir. Rakiplerinizin önüne geçebilmeniz için de bu çok önemlidir. Verilerin analizinde en çok etkileşim aldığınız sosyal medya kanalını bulabilir ve böylelikle buna yönelik farklı bir strateji geliştirebilirsiniz. Diğer sosyal medya kanallarında rakiplerinizden geri misiniz? O halde neden farklı bir şeyler denemiyorsunuz?

Sosyal medyada verilerin yanı sıra müşterileriniz markanız hakkında ne konuştuğunu da bilmeniz gerekmektedir. Müşteri yorumlarını dikkate almazsanız sorun yaşadığınız hizmetleri geliştirmeniz mümkün olmayacaktır.

62 View