Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Viral Pazarlama & Viral Strateji

Viral pazarlama, bir ürünü tanıtmak için mevcut sosyal ağları kullanan bir iş stratejisidir. Viral pazarlama adı, tüketicilerin, bir kişiden diğerine bir virüsün yayılması kadar, bir ürün hakkındaki bilgilerini sosyal ağlarında diğer insanlarla nasıl paylaştığı anlamına gelmektedir. Viral pazarlamanın temeli, ağızdan ağza (Word of Mouth pazarlama ) bilgi yayılmasıdır. Ancak modern teknoloji viral etkisinin birçok internet tabanlı platformu içermesine izin vermiştir.
Viral pazarlama genellikle kişiye bedelsiz bir şey sağlar. Bu, eğlenceli bir şarkı veya oyun kadar basit bir şey olabilir. Viral içerik ne olursa olsun, mümkün olduğunca çok insan içeriğin mesajını duyurmak için insanları başkalarıyla paylaşmaya teşvik etmelidir.

KİMLER VİRAL PAZARLAMA KULLANIR?
Viral pazarlama, tek başına bir pazarlama aracı olarak veya birden fazla pazarlama türü kullanan daha büyük bir kampanyanın parçası olarak yararlıdır. Viral pazarlama geleneksel pazarlama kanallarından daha ucuz bir alternatif olabilir, çünkü küçük işletmeler veya şirketler için özellikle caziptir. Örneğin, yeni bir enerji içeceği şirketi, görünüşte imkansız bir bisiklet atlamasını yapmadan önce enerji içeceğini tüketen bir kişinin yer aldığı bir internet videosu oluşturabilir. Video gerçekten başarılıysa, onu gören kişileri başkalarıyla paylaşmaya teşvik edebilir.

VİRAL STRATEJİ
Viral pazarlama stratejisinde kalıpların biraz dışına çıkmak gerekecektir. Ancak bir stratejiniz olmazsa, bir kazanan da olamazsınız. Viral pazarlama stratejilerinden bazıları şunlardır;
Geleneksel Pazarlamanın Dışında Düşünün
Geleneksel pazarlama kurallarını bir kenara bırakın ve yaratıcı olun. Ancak bu şekilde viral anlamda dünya çapına erişebilirsiniz. Farklı içerikler, videolar ve görüntüler insanları paylaşmaya teşvik eder.

Gerçek Dünyadan Faydalanın
Başarılı viral pazarlama kampanyalarında çok sayıda gerçek kişi vardır. Pazarlamada gerçek hayattan faydalanın ve insanları şaşırtın. Sonra da bunu bir pazarlama kampanyası olarak kullanabilirsiniz. Sokak röportajları, beklenmedik bir anda gerçekleşen konser organizasyonu, insanları eğlendirecek aktiviteler bu duruma örnek olabilir.

Müşterilerinizi Ürünlerinizle Ödüllendirin
Eğer başarılı bir viral pazarlama kampanyası yürütmek istiyorsanız hedef kitlenizi de bu işin içine dahil etmelisiniz. Küçük çaplı bir yarışma ile müşterilerinizi ürünlerinizle ödüllendirebilirsiniz. Unutmayın bedava olan her şey kısa sürede yayılacak ve paylaşılacaktır.

49 View